Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

wtorek, 1 czerwca 2010

Linux obsługuje 91% najlepszych superkomputerów!

Autor: , 09:00, wtorek, 1 czerwca 2010


Podział 500 najmocniejszych superkomputerów ze względu na system operacyjny. Fot: BBC
Gdyby tylko mój laptop był odrobinę szybszy, z pewnością podbiłbym statystyki opublikowane niedawno przez organizację TOP500, która co pół roku przygotowuje zestawienie pięciuset najmocniejszych komputerów na świecie.

Myślę, że wyniki nie są zaskakujące, jednak jest się czym chwalić. Na zdecydowanej większości supermaszyn zainstalowany był system Linux. Drugie miejsce, można powiedzieć "po rodzinie", zajął UNIX, głównie w postaci systemu AIX i Open Solarisa. Tylko pięć z 500 komputerów obsługiwanych jest przy użyciu Windows HPC Server 2008.

Co chyba najistotniejsze, Linux cały czas zwiększa swój udział w rynku superkomputerów, przy jednocześnie coraz mniejszej liczbie maszyn z Windowsem. Nie wróży to zbyt dobrze serwerowym rozwiązaniom Microsoftu, choć nie chciałbym niczego prorokować, biorąc pod uwagę wyłącznie 500 komputerów.

Swój akcent w rankingu miały też maszyny znajdujące się w Polsce. Jest ich dokładnie pięć, więc stanowiły 1% wszystkich komputerów w zestawieniu. Nie jest to wcale zły wynik, gdyż wyprzedzamy pod tym względem na przykład Turcję, Norwegię, czy Austrię. Wszystkie polskie superkomputery TOP500 działają pod kontrolą Linuksa, a cztery z nich zostały zbudowane przez HP. Służą one głównie do badań, bądź celów telekomunikacyjnych. Pierwsze miejsce przypada niekwestionowanie USA, na terenie których znajduje się aż 56,40% z listy 500 najmocniejszych superkomputerów.

Po raz drugi w notowaniu, najszybszym komputerem na świecie pozostał Jaguar stworzony w 2009 roku. Jego nazwa kodowa to Cray XT5-HE, a opiera się o sześciordzeniowe procesory AMD x86_64 Opteron 2600 MHz o łącznej mocy 10.4 GFlopsów. Oznacza to, że maszyna potrafi wykonać 10,4 miliarda operacji zmiennoprzecinkowych w sekundę.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety