środa, 23 czerwca 2010

Miętowy Remix 9 Isadora już gotowy

Autor: Adrian Nowak, 11:03, środa, 23 czerwca 2010


Pulpit polskiego remiksu Linux Mint 9 "Isadora"
Na miętowej plantacji wyrosło kolejne zmutowane warzywo. Tym razem polskie wydanie Minta wzbogacono między innymi o narzędzia takie jak CLV, Exaile, Ubuntu Tweak, czy skrypt ułatwiający instalację nowych aplikacji.

Zgodnie z tradycją, całość ma także odświeżony wygląd, pobrane aktualizacje, oraz oczywiście zainstalowane pełne spolszczenie dla dystrybucji.

Zwykle nie przepadam za nieoficjalnymi remiksami, które raz, że nie posiadają żadnych rewelacyjnych nowości (można je samemu wgrać w kilka chwil), a dwa, jakby nie patrzeć, mogą w skrajnych przypadkach być "wzbogacone" w różnego rodzaju trojany. Wolę więc unikać tworów użytkowników i skupić się na dystrybucjach renomowanych przez producentów.

Z Miętowego Remiksu, nowego Linux Mint 9 usunięto natomiast klienta BitTorrent Transmission, Totema, Rhythmboksa, oraz biblioteki Mono. Całość dostępna jest zarówno w wersji 32- jak i 64-bitowej, jednak da ostatnia wyposażona jest w starszą wersję jądra.

Dodatkowo polski remix Minta wygląda znacznie ciekawiej niż nasza rodzima wersja Ubuntu. Nie chciałbym się na niej wyżywać, jednak obiektywnie, jej motyw graficzny nie wyglądał zbyt ciekawie, a dostosowanie do nowych użytkowników staje pod dużym znakiem zapytania.

Wracając jednak do samego Miętowego Remiksu, nie jestem przekonany do kogo jest on właściwie skierowany. Spolszczenie z pewnością się przyda, jednak zamiana Rhythmboksa i Totema na ich bardziej rozbudowane odpowiedniki wcale nie musi wyjść w tym przypadku na dobre. Dobrze chociaż, że dodano Ubuntu Tweak, który nawiasem mówiąc powinien już od jakiegoś czasu znajdować się w oficjalnym wydaniu.

Miętowy Remix 9 Isadora możecie pobrać ze strony projektu.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety