sobota, 19 czerwca 2010

Moonlight 3.0 Preview 7 z funkcją przechwytywania obrazu

Autor: Adrian Nowak, 13:03, sobota, 19 czerwca 2010


Okno instalacji dodatku w Google Chrome
Współtwórca GNOME, Miguel de Icaza ogłosił wydanie siódmej już wersji testowej Moonlight 3.0. Jest to dodatek podobny do Flash Player, z tą różnicą, iż jest całkowicie otwarty i przygotowywany w całości pod kierownictwem Novella.

Jest to także open source'owa implementacja wtyczki Microsoft Silverlight.

Silverlight jest obecnie coraz częściej wykorzystywany do transmisji wideo w sieci, oraz wyświetlania animowanych rozszerzeń umieszczanych na stronach internetowych. Ze względu na niewielką popularność w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań, na razie trudno spotkać reklamy, które używałyby właśnie tej wtyczki.

Podobnie jak Adobe Flash, Silverlight jest także dystrybuowany na komputery przenośne i nowsze smartfony. Obserwując coraz bardziej negatywne nastawienie w stosunku do dodatku Adobe, trudno wróżyć Silverlightowi świetlaną przyszłość. Z pewnością jednak materiały chronione prawem autorskim, czy technologiami DRM, będą wymagały do odtwarzania właśnie jednego dostępnych rozwiązań.

Moonlight pomimo zamkniętych korzeni jest tak naprawdę ukłonem w stronę użytkowników Linuksa, który wykonał Microsoft we współpracy z Novellem. Jak wiemy, nowoczesne telefony coraz częściej wykorzystują właśnie tą platformę, więc gigant z Redmond nie mógł po prostu przymknąć na to oka przygotowując swoją ekspansję na rynek.

Najnowsza wersja dla Linuksa jest niestety znacznie bardziej zubożona niż w przypadku windowsowego Silverlighta, natomiast już teraz teraz zaimplementowano w nim szczątkowe wsparcie dla przechwytywania wideo. Często pomijając już nawet liczbę funkcji, warto wyposażyć się w najnowsze wydanie dodatku, gdyż do odtwarzania niektórych zbiorów zwyczajnie wymagana jest najnowsza wersja wtyczki.

Testową wersję Moonlight można pobrać ze strony Novella.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety