sobota, 19 czerwca 2010

Na Filipinach głosy wyborców liczyły maszyny z Ubuntu. Jak to będzie u nas?

Autor: Adrian Nowak, 15:32, sobota, 19 czerwca 2010


Głosowanie (ang. Vote). Fot: Theresa Thompson
Zwolennicy teorii spiskowych często wspominają, że moment w którym wybory zaczną się odbywać przy użyciu komputerów, będzie ostatnim etapem do pełnej manipulacji głosami. Nie trzeba nawet fałszować kart wyborczych, wystarczy zmienić cyfrowe informacje.

Z drugiej strony wygoda i oszczędności sprawiają, że wybory coraz częściej obsługiwane są przez maszyny.

W niedawnych wyborach odbywających się na Filipinach, komputery, które odpowiedzialne były za zliczanie głosów wyposażono w Ubuntu. Było to pierwszy tego typu eksperyment w tym kraju i niestety nie obeszło się bez licznych problemów, które w skrajnych przypadkach uniemożliwiały oddanie swojego głosu.

Ten problem z pewnością nie dotknie jednak Polaków w najbliższym głosowaniu, gdyż... nie będzie można go przeprowadzić drogą cyfrową. Kolejne ustawy na ten temat są przygotowywane, niedawno mogliśmy nawet rozliczenie PIT przygotować na Linuksie, jednak wyniki wyborów wciąż utrwalane będą na kartach do głosowania.

Mimo wszystko myślę, że to dobrze, iż w tak istotnej kwestii ewentualne dowody oszustwa podczas wyborów łatwiej jest wykryć. Zaufali byście cyfrowym wyborom?

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety