niedziela, 20 czerwca 2010

Najlepsze roboty wykorzystujące Linuksa!

Autor: Adrian Nowak, 18:02, niedziela, 20 czerwca 2010


Robot Sony AIBO, Fot: meddygarnet
Linux jest niszowym systemem, jednak wyłącznie na desktopowych maszynach. Bardzo dobrze radzi sobie na serwerach, superkomputerach, smartfonach, a teraz pokażę jeszcze kilka ciekawych robotów "z jajem".

Robot-ręka Katana

Zacznijmy od lżejszego kalibru. Robot w kształcie wysięgnika Katana używany jest głównie do budowania bardzo precyzyjnych układów, oraz wykorzystywany jest do różnego rodzaju pomiarów, gdzie ludzka ręka jest zbyt słaba, bądź niedokładna.

To także jedna z nielicznych rąk, które mają jądro. Dokładnie Linux 2.4.25.


Platforma RobuROC

Jeśli macie wolnych około 120 000 euro, bez problemu możecie sprawić sobie bardzo mobilnego robota RobuROC.

Występuje w kilku edycjach, jednak każda z nich wykorzystywana jest do ratowania życia ludzi, monitorowania, a także wykonywania niebezpiecznych misji w terenie. Dzięki trzem niezależnym układom napędowym, schody czy górki nie są dla urządzenia żadnym problemem.

Fujitsu HOAP-1

Pierwszy na liście robot przypominający człowieka. Jest to niewielka konstrukcja Fujitsu HOAP-1 (skr. Humanoid for Open Architecture Platform).

Jak każdy porządny android, robot wykorzystuje pełną dystrybucję RTLinux, która została przystosowana do jak najlepszej analizy danych z sensorów w czasie rzeczywistym.

Robot został przygotowany głównie w celach testowych, jako wstęp Fujitsu do opanowania rynku myślących urządzeń.

NAO
Jeden z najnowszych robotów w zestawieniu. NAO to francuski eksperyment, który ma być krokiem do stworzenia domowego towarzysza, na przykład sprzątającego dom. Obecna wersja wyposażona jest między innymi w łączność WiFi, ma wysokość 21.6 cali i jako jeden z nielicznych oferuje aż 23 stopnie swobody.

Fot: Kate Nev
Sony AIBO

Jeden z najbardziej rozpoznawanych robotów stworzony już jakiś czas temu przez Sony. Nie każdy może sobie pozwolić na posiadanie w mieszkaniu zwierzęcia. Każdy może jednak zaopatrzyć się w pupila, któremu zamiast karmy, wystarczy wetknąć kabel...

AIBO (skr. Artificial Intelligence Bot) zbudowany w 2006 roku, nie jest już dalej rozwijany. Jego miejsce zajął The New Robot, także wykorzystujący Linuksa.

HRP-2M Choromet
HRP-2M Choromet

Na koniec zestawienia prawdziwy superbohater. Znacznie tańszy w budowie niż poprzednie maszyny, Choromet został stworzony specjalnie w celu programowania przez użytkowników.

Jego wysokość to 13 cali, a we wnętrzu funkcjonuje dystrybucja ARTLinux. Ze względu na stosunkowo niewielkie koszty budowy jest wykorzystywany przede wszystkim do celów edukacyjnych.

Nie wszyscy producenci chwalą się systemem operacyjnym jaki wykorzystują w swoich urządzeniach, jednak miażdżąca większość bazuje właśnie na Pingwinku. Cóż, można już chyba z całą pewnością stwierdzić - robotom tylko Linux w głowie.

Tagi: , ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety