wtorek, 15 czerwca 2010

Najmniejszy superkomputer z Linuksem

Autor: Adrian Nowak, 10:04, wtorek, 15 czerwca 2010


Fot: SeaMicro/SM10000
Superkomputery nie zawsze zajmują ogromne pomieszczenia i coraz częściej urządzenia przeznaczone na serwery stają się atrakcyjne również wizualnie. Taka jest też nowa maszyna producenta SeaMicro o iście cyfrowej nazwie SM10000.

W metalowej skrzyni widocznej na obrazku obok mieści się aż 512 procesorów... Intel Atom 1,6 GHz. Nie jest to bynajmniej podzespół typowo wykorzystywany w serwerach, ale taka architektura ma wiele zalet.

Przede wszystkim liczy się niewielka objętość urządzenia, gdyż każdy z chipów mieści się na niewielkiej płytce z własną pamięcią.

Z kolei wszystkie połączone są razem na jednej karcie, która dodatkowo zarządza użyciem energii. Serwery są przecież poddawane bardzo różnemu obciążeniu zależnie od pory dnia, oraz innych czynników, których występowania przewidzieć się nie da.

Fot: Fot: SeaMicro/SM10000
Twórcy zauważają, iż ich serwer zużywa do czterech razy mniej prądu i jest 4-razy mniejszy niż typowa maszyna o podobnej wydajności. Całość ma być obsługiwana z wykorzystaniem LAMP (Linux/Apache/MySQL/PHP), który ze względu na wiele optymalizacji ze strony sprzętowej, ma działać bez dodatkowych modyfikacji.

SM10000 ma się sprawdzać jako serwer webowy, który pomimo unikalnej architektury wspomoże działanie Google, Facebooka, czy Yahoo.

[źródła: wired.com, serverwatch.com]
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety