niedziela, 6 czerwca 2010

Netbook z SUSE Linux od HP dla najmłodszych

Autor: Adrian Nowak, 16:51, niedziela, 6 czerwca 2010


HP Mini Classmate z SUSE Linux 11. Fot: Engadget.com
Hewlett-Packard zaprezentowało na odbywających się targach Computex 2010 netbooka przeznaczonego dla dzieci w wieku szkolnym. Widocznie firma nie podziela opinii, że tablety są wygodniejsze dla uczniów.

Obudowa nie jest najwyższej jakości, wykonana została w większości z plastiku, jednak wyposażono ją w dodatkowy uchwyt ułatwiający przenoszenie. Co jednak nieczęsto spotykane, klawiatura i tocuhpad są wodoszczelne, zatem jedzenie przy komputerze jest dopuszczalne.

Jak wspomniałem wcześniej, specyfikacja techniczna nie zachwyca. Pod maską znajdziemy procesor z rodziny Intel Atom (na razie nie wiadomo jaki dokładnie), 1 GB pamięci operacyjnej i ekran o rozdzielczości 1024x600px o przekątnej 10.1 cala. Do nauki powinno wystarczyć, ale żeby pograć, dziecko będzie przesiadywało na komputerze ojca ;)

Domyślnym systemem w komputerku ma być płatny SUSE Linux Enterprise Desktop 11. Zwykle producenci komputerów osobistych, gdy już decydują się na Linuksa, wybierają jedną z darmowych dystrybucji. Tym razem ze względu na partnerskie stosunki HP i Novella wybór był inny, ale jak chwali się producent, koszt środowiska jest i tak 10-krotnie niższy niż w przypadku Windowsa + MS Office.

Więcej zdjęć komputera przygotował serwis Engadget, natomiast wideo przedstawiające jego działanie możecie obejrzeć poniżej:źródło: engadget.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety