Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

wtorek, 1 czerwca 2010

Nowe motywy dla Ubuntu są zbyt fioletowe?

Autor: , 10:36, wtorek, 1 czerwca 2010


Coraz częściej daje się słyszeć głosy, że fioletowy motyw kolorystyczny Ubuntu nie był najszczęśliwszym wyborem. Biorąc pod uwagę, że użytkownicy Linuksa to głównie mężczyźni, różowe barwy nie zachęcają.

Jest to coraz bardziej widoczne w miarę pojawiania się kolejnych wariacji domyślnego tematu Ubuntu. Nowy motyw Smart, choć bardzo ciekawy graficznie, niezbyt pasuje mi do typowego użytkownika Linuksa. Mam nadzieję, że Canonical nie próbowało przez kolorystykę określić, jakiego typu userów próbują przyciągnąć do swojej platformy.

Brązowy kolor, choć może nie najpiękniejszy, mógł być dobrym wariantem dla nowych wydań. Trochę szkoda, że z nim zerwano, chociaż z drugiej strony, trudno o bardziej elegancki motyw niż ten obfitujący w fiolety, nota bene znów przypominające w dużym stopniu Mac OS X.

Poważniej dała mi do myślenia sytuacja, gdy moi znajomi stwierdzili, że mam "słitaśną tapetę" (domyślną dla Ubuntu 10.04). Również zagraniczni użytkownicy zwrócili uwagę na ten fakt Community Managerowi Canonical, który stwierdził tylko, że wygląd Ubuntu jest bardzo dobry.

Po twórcach Ubuntu już nie pierwszy raz widać, że nie mają oni ochoty dyskutować zupełnie na temat zmian w wyglądzie. Cytowane wielokrotnie słowa "Ubuntu to nie demokracja" padły przecież własnie w tym kontekście. Może wychodzą z prostego założenia, że i tak każdy może zmienić motyw na jaki tylko sobie zażyczy. Problem w tym, że to własnie ten domyślny jest najlepiej dopracowany i pod jego kątem są optymalizowane na przykład powiadomienia, czy ustawienia niektórych elementów systemu.

Po przerzuceniu przycisków w obramowaniu okna na lewą stronę, nagle większość motywów zaczęła wyglądać co najmniej nieciekawie. Podobnie może być po wprowadzeniu elementów, które zamiast tych przycisków będą sterowały ustawieniami dla danego okna. Mimo możliwości dostosowania tematu graficznego, ten domyślny jest również bardzo ważny.

Ciekawi mnie jaką ocenę wystawilibyście Canonical za przygotowanie motywu dla Ubuntu 10.04. (Szóstek nie przewiduje ;))

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety