wtorek, 8 czerwca 2010

Nowości w Centrum Oprogramowania Ubuntu planowane dla wersji 10.10 Maverick Meerkat

Autor: Adrian Nowak, 13:59, wtorek, 8 czerwca 2010


Projekt okna historii ostatnich operacji w Ubuntu 10.10
Na stronach Wiki Ubuntu pojawiły się pierwsze bardziej szczegółowe wytyczne na temat kolejnych wersji Centrum Oprogramowania Ubuntu w nadchodzącym wydaniu 10.10 "Maverick Meerkat".

Poza zapowiadanymi już wcześniej płatnymi aplikacjami, App Store od Canonical wzbogaci się o funkcje takie jak historia ostatnich operacji, czy możliwość instalacji całych pakietów z kilkoma aplikacjami jednocześnie.

Istotną zmianą, która będzie wymagała ręcznego oddzielania paczek, jest wyzbycie się z listy oprogramowania pakietów, które nie są aplikacjami, a jedynie komponentami. Będzie można jednak aktywować ukryte elementy (nazwane "technical items") po kliknięciu w odpowiedni link na dole okna aplikacji.

Ciekawie zapowiada się także dodatkowy przycisk "gdzie to jest", który wykorzystując biblioteki GTK/Cluttera ma wskazywać, gdzie znajduje się skrót do nowo zainstalowanej aplikacji. Co ciekawe, oznaczeniem ma być pierścień nad menu, który znikałby po kliknięciu w niego i za rękę prowadził do dalszej lokalizacji skrótu.

Równie interesująco zapowiada się funkcja, która ma pozwolić na konfigurację dodatków, które instalujemy na przykład razem z Evolution. W Centrum Oprogramowania będzie można szybko doinstalować nowe, bądź usunąć niepotrzebne.

Już w drugiej wersji Alpha Ubuntu 10.10 mają się pojawić zalążki mechanizmu, który pozwoli na dokonywanie płatności. Podstawową walutą ma być na początek dolar. Najciekawszym rozwiązaniem z punktu widzenia zwykłego użytkownika może się jednak okazać "OneConf", czyli możliwość synchronizacji ustawień systemu i poszczególnych aplikacji między różnymi komputerami. Daje to bardzo duże możliwości, jeśli na przykład na każdym komputerze chcemy mieć GIMP-a, wystarczy wgrać go na jednym, a na reszcie system zajmie się tym automatycznie.

Na szczegóły będziemy musieli jeszcze trochę zaczekać, gdyż zwykle wiele funkcji odpada po krótkich testach, a na ich miejsce wchodzą nowe, które jeszcze lepiej odzwierciedlają potrzeby użytkowników, bądź wizję deweloperów.

źródło: wiki.ubuntu.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety