niedziela, 20 czerwca 2010

Nowy Android "Gingerbread" wniesie wiele zmian w interfejsie

Autor: Adrian Nowak, 12:00, niedziela, 20 czerwca 2010


Google chce bardziej kontrolować swój system, pomimo bardzo liberalnej polityki na jakiej obecnie udostępniany jest on producentom smartfonów.

Wystarczy spojrzeć na dowolne dwa telefony różnych korporacji wykorzystujące Androida, by zobaczyć, iż różnią się one często nie tylko ekranem głównym czy motywem, ale często również bardziej zaawansowanymi funkcjami. Tak jest na przykład w przypadku Motoroli, która serwuje swoim klientom narzędzie Motoblug umożliwające synchronizację kontaktów, poczty a także zdjęć.

Nadchodzące wydania Androida mają zakończyć taki proceder, który ostatecznie ma się przełożyć na lepszy wizerunek systemu spod znaku Zielonego Robota. Najprawdopodobniej cały czas będą jednak dostępne nakładki na interfejs, takie jak chociażby stworzona przez HTC powłoka Sense, która nadaje systemowi elegancki, ciemny wygląd.

Trudno obecnie stwierdzić, czy jednocześnie zyskają także sami użytkownicy. Na plus należy jednak zaliczyć niedawny sukces w zmniejszaniu fragmentacji rynku Androida ze względu na poszczególne wersje. Obecnie szacuje się, że na 50% urządzeniach z systemem mobilnym Google zainstalowane jest nowe wydanie Android 2.1. Resztę udziałów dzielą między sobą praktycznie po równo wersje 1.5 i 1.6.

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety