środa, 23 czerwca 2010

Odtwarzanie Blu-ray na Linuksie

Autor: Adrian Nowak, 19:01, środa, 23 czerwca 2010


Blu-ray miało być ogromną rewolucją, którą przyćmiły zdecydowanie technologie związane z internetem. Okazuje się, że HD jest kojarzone raczej z luksusem, a przeciętny użytkownik nie ma nic przeciwko słabszej jakości, na przykład wideo streamowanego przez sieć.

Ze względu na dołączanie odtwarzaczy Blu-ray do nowych komputerów, czy także dedykowanych urządzeń, część społeczeństwa ma w swojej kolekcji filmy zapisane na niebieskim nośniku. Niedawno natknąłem się gdzieś na dyskusję użytkowników uskarżających się na brak wsparcia Blu-ray w Linuksie. Oczywiście byli daleko od faktycznego stanu rzeczy.

Pod niezbyt przyjazną nazwą lxBDPlayer kryje się jeden z nielicznych playerów Blu-ray dla Linuksa. Szczęśliwie, twórcy pomyśleli o użytkownikach Ubuntu i przygotowali paczkę Deb do błyskawicznej instalacji w systemie. Pliki można znaleźć w dziale pobierania na stronie producenta.

Niestety sam nie posiadam ani płyt, ani też odtwarzacza Blu-ray, więc tym razem z testów nici. Mam jednak nadzieję, że użytkownicy poszukujący informacji o wsparciu tego formatu w Linuksie, nie trafią w przyszłości na błędne informacje sugerujące, iż Pingwinek sobie z tym nie radzi.

Co innego jeśli chodzi o wydajność, tutaj może nie być zbyt różowo. Pocieszające jest jednak, iż VLC już teraz bardzo dobrze radzi sobie z wykorzystywaniem GPU do dekodowania wideo. W praktyce na działanie tej funkcji w Ubuntu będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać ze względu na niespełnione zależności w bibliotekach multimedialnych (ich ręczna kompilacja prawdopodobnie uszkodziłaby inne aplikacje związane z dźwiękiem i obrazem), jednak perspektywy są bardzo obiecujące.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety