piątek, 18 czerwca 2010

Pierwsze propozycje Windows Indicators od Canonical - przerost formy nad treścią?

Autor: Adrian Nowak, 12:00, piątek, 18 czerwca 2010


Producent Ubuntu powiedział "a" przesuwając przyciski w nawigacji okna na lewą stronę, natomiast teraz przychodzi czas na "b" - propozycje, które mają być wystarczającą rekompensatą za zmianę przyzwyczajeń.

Niestety osobiście nie widzę w nich nic rewolucyjnego, a wręcz przeciwnie wydają się nieco wymuszone. Na pierwszy ogień weźmy GIMP-a, który nie stroni od różnego rodzaju pasków przewijania, czy rozwijanych menu.

Jaki sens ma przeniesienie jednego, bądź dwóch z nich w obramowanie okna? Reszta nadal pozostanie w swoich dawnych miejscach, gdzie i tak są łatwo dostępne.

Idąc dalej, Windows Indicators (Windicators) miałyby zastosowanie, gdyby rzeczywiście zrezygnować z wyświetlania w głównym oknie programów innych ustawień, często wcale nie mniej istotnych. Na to jednak nie ma co liczyć, natomiast zastanawiający jest także inny problem.

Przez wszystkie wcześniejsze wydania użytkownicy bez problemu obywali się bez dodatkowych funkcji w dekoracji okna. Teraz ustawienia takie jak "zawsze na wierzchu", czy informacje o powiększeniu okna, nie będą już ukryte w menu kontekstowym, lecz zostaną wyrzucone na główny plan.

Pytanie tylko, czy nie jest to pewien rodzaj przerostu formy nad treścią? Co by nie mówić, propozycje przedstawione przez Canonical nie wyglądają najciekawiej. Jeśli chce ustawić okno nad innymi, nie jest wielką przeszkodą wybranie tej opcji z menu - nie robię tego znowu tak często. To samo tyczy się do innych typów operacji.

Przyznam, że liczyłem, iż producent Ubuntu pójdzie w jedną ze stron proponowanych na początku przez użytkowników. Cyfrowy joystkick do nawigacji oknem, czy na przykład definiowanie jakiegoś inteligentnego zachowania danego programu. Tymczasem żadnych innowacji, tylko znane funkcje przeniesione w inne miejsce i to kosztem irytacji wielu użytkowników.

Zdecydowanie brakuje w Canonical ciekawych i oryginalnych pomysłów. Na szczęście jeszcze nic straconego, a społeczność może się w tym przypadku jak nigdy wcześniej wykazać.

więcej informacji: wiki.ubuntu.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety