Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

sobota, 5 czerwca 2010

PlayOnLinux 3.7.6 - łatwa instalacja znanych narzędzi i gier z Windowsa w Linuksie

Autor: , 13:16, sobota, 5 czerwca 2010


PlayOnLinux ma trochę mylną nazwę, która sugeruje, że z jego pomocą uruchomimy w Linuksie wyłącznie gry. Program pomoże nam jednak wgrać także aplikacje takie jak AutoCAD, Fireworks, MS Office 2007, iTunes oraz wiele innych, do których przyzwyczailiśmy się na Windowsie.

Dużym plusem PlayOnLinux, jest fakt, że przy instalacji darmowych narzędzi, takich jak przeglądarki czy odtwarzacze multimedialne, automatycznie pobiera paczki.

Można się zatem pokusić o stwierdzenie, że sam proces instalacji jest nawet prostszy niż w Windowsie, bo wystarczy wskazać program z listy, a resztę wykona za nas PlayOnLinux. Niestety jednocześnie wszystko opiera się o Wine, więc wydajność pozostawia bardzo wiele do życzenia.

W ramach testów zainstalowałem Windows Media Player 10. Nie powiem, trwało to chwilę, jednak po tym czasie program wyglądał niemal identycznie jak na Windowsie. Odtwarzanie czegokolwiek to już jednak kolejny etap wtajemniczenia i w trybie czuwania WMP zasadzał się na 100% mocy obliczeniowej procesora (jak zauważają użytkownicy, może to być także wina najnowszej wersji Wine, które zbyt mocno obciąża CPU). Podobnie było z iTunes, które jednak instalowało się znacznie szybciej.

Windows Media Player 10 uruchomiony w Linuksie


PlayOnLinux można zainstalować z repozytorium, wykonując w konsoli polecenia:

sudo wget http://deb.playonlinux.com/playonlinux_lucid.list -O /etc/apt/sources.list.d/playonlinux.list
sudo apt-get update
sudo apt-get install playonlinux

Bądź wgrać paczkę Deb ze strony twórców.

Myślę, że całość ma jedynie sens przy uruchamianiu na bardzo dobrym komputerze, gdyż w innym przypadku, kilka klatek na sekundę może nie wystarczyć do komfortowego korzystania z aplikacji, czy tym bardziej gier.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety