niedziela, 6 czerwca 2010

Pokaz slajdów jako tło pulpitu - jeszcze łatwiej z użyciem CerBS

Autor: Adrian Nowak, 16:06, niedziela, 6 czerwca 2010


Automatycznie zmieniająca się tapeta to ciekawe urozmaicenie monotonnego wyglądu systemu. Szkoda, że w Ubuntu nie znalazło się domyślnie żadne narzędzie do tworzenia tego typu zestawów, jednak na szczęście możemy to szybko naprawić.

Pokaz slajdów w odróżnieniu od animowanej tapety nie obciąża praktycznie wcale procesora, więc nie należy się obawiać, że zabierze nam cenne zasoby.

Okno aplikacji jest bardzo proste, choć do pełni szczęścia brakuje jeszcze spolszczenia. Wystarczy dodać ulubione grafiki, po czym ustawić czas jaki mają się wyświetlać, oraz czas przejścia od jednego do drugiego. Szczegóły można edytować także dla poszczególnych obrazów osobno.

Program CerBS (od Create Background Slideshow) można zainstalować wykonując poniższe kroki:

sudo add-apt-repository ppa:crebs/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install crebs

Po instalacji narzędzie można znaleźć nietypowo w menu System => Preferencje => Create Background Slideshow. Swoją drogą to trochę dziwne, że animowana tapeta tak mocno obciążała procesor, skoro podobne rozwiązania stosuje się już nawet w nowszych smartfonach. Tam dodatkowo tapeta jest interaktywna, i po kliknięciu na przykład w wodę, tworzy się fala podobna do tej generowanej przez Compiza.

źródło: omgubuntu.co.uk
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety