wtorek, 8 czerwca 2010

Programiści coraz chętniej wykorzystują Linuksa i jednocześnie coraz mniej Windowsa

Autor: Adrian Nowak, 16:12, wtorek, 8 czerwca 2010


Statystyki popularności systemów operacyjnych wśród użytkowników Eclipse
Fundacja Eclipse odpowiedzialna za rozwój jednego z najpopularniejszych środowisk programistycznych, przedstawiła raport w którym ciekawie prezentują się wyniki popularności różnych platform wśród programistów.

Jak się okazuje, Eclipse stworzone w Javie, cieszy się coraz większym uznaniem wśród programistów wykorzystujących Mac OS X oraz Linuksa. Odwrotny trend dotyczy natomiast Windowsa, który odnotował największy spadek.

Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że badanie dotyczy jedynie osób związanych z narzędziem Eclipse, a pomiary przeprowadzane były głównie wśród użytkowników odwiedzających stronę narzędzia (według twórców ponad milion użytkowników miesięcznie), oraz grupach dyskusyjnych i serwisach społecznościowych, między innymi na Twitterze.

Pomimo, że dane mogą się wydać nieobiektywne, Eclipse to jedno z najbardziej rozpoznawanych obok Visual Studio środowisk programistycznych wykorzystywanych przez miliony programistów, tworzących w wielu popularnych językach i dla różnych platform. Zmieniające się trendy z pewnością nie świadczą na razie o rychłym końcu królowania Microsoftu w tym sektorze rynku, jednak zwiększona popularność chociażby Androida, przyciąga programistów na tańsze w eksploatacji platformy.

Użytkownicy Eclipse targetują swoje aplikacje głównie na Linuksa
Co jeszcze ciekawsze, według ankiety przeprowadzonej przez Fundację Eclipse, aż w 46% przypadkach, podstawowym systemem do którego skierowane są aplikację tworzone w Eclipse jest Linux. Na drugim miejscu z wynikiem 41% znajduje się Windows i dopiero na trzecim Mac OS X uzyskując 2%.

Zdecydowanie wskazuje to na popularność urządzeń mobilnych wykorzystujących Linuksa, które są szansą dla deweloperów na szybkie dotarcie do milionów użytkowników smartfonów, czy coraz częściej także tabletów. Może dzięki temu trendowi za jakiś czas również ilość aplikacji skierowanych na desktopowe dystrybucje Linuksa zacznie się bardzo szybko powiększać. Może impulsem do tego będzie otwarcie sklepu z aplikacjami wbudowanego w Ubuntu, a może zwyczajnie zwiększona popularność tej platformy.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety