Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

wtorek, 1 czerwca 2010

Przegląd nowości i instalacja Amaroka 2.3.1

Autor: , 20:00, wtorek, 1 czerwca 2010


Zadziwiające jak ten czas szybko leci! Nie tak dawno opisywałem Amaroka 2.3.0 z okazji premiery jego stabilnej wersji, a już teraz mamy okazję przyjrzeć się jego następcy.

Ostatnie wydanie nowej wersji Amaroka 2.3 zwróciło swoją uwagę wielkimi zmianami. Teraz autorzy tego wspaniałego playera dołożyli starań aby jego najnowsza odsłona przyniosła jeszcze więcej emocji.

Autorem wpisu jest GregKoval.

Istotną nowością niezwiązaną bezpośrednio z samym playerem jest udostępnienie przez twórców VLC backendu Phonon-VLC, dzięki któremu aplikacje w KDE będą mogły współpracować ze sobą zachowując najwyższą jakość dźwięku. Inną ciekawostką jest wprowadzenie długo oczekiwanej obsługi długich plików .cue z poziomu kolekcji lokalnej.

Do Amaroka zawitały także nowe aplety, które umilą nam czas w trakcie słuchania muzyki. Pierwszy z nich to CoverBling, który w przyjemny sposób pozwoli nam na przełączanie się pomiędzy albumami z wykorzystaniem pokazu trójwymiarowych okładek (na wzór Cover Flow). Innym ciekawym dodatkiem jest Similar Artists, czyli aplet pobierający z LastFM listę podobnych wykonawców i Upcoming Events pokazujący zbliżające się imprezy z ich udziałem.

Nowością ma jest także wykorzystanie zmodernizowanych niedawno funkcji traya systemowego, które pojawiły się w KDE SC 4.4. Głównie wyświetlane są w nim animowane informacje o aktualnie odtwarzanych utworach. Do nowego Amaroka zawitał też Automated Playlist Generator, łączący w sobie cechy Smart Playlist z Amaroka 1.4 i Bias system z wersji 2.0, a pozwalający łatwo tworzyć listy odtwarzania zdefiniowane warunkowo przez użytkownika.

Duże zmiany odczuł także moduł pobierania okładek. Zmieniono jego interfejs i przystosowano do lepszego wyświetlania wyników znalezionych okładek i informacji o obrazku. Cover fetcher wzbogacił się też o możliwość wyszukiwania okładek w zbiorach Yahoo! Google i Discogs. Źródła te można będzie wybierać podczas wyszukiwania, automatyczne pobieranie nadal będzie zintegrowane z bazą LastFM.

Zmian doczekało się też GUI programu, a głównie jego moduł przeglądania zawartości dysku. Tym razem otrzymaliśmy nową zakładkę Miejsca (ang. Places), co jak wiemy znacznie ułatwia przeszukiwanie kolekcji. Wyszukiwarka otrzymała też dwa nowe przyciski nawigacyjne - up i home.

Nowego Amaroka można wgrać w Ubuntu wykonując kolejno polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports
sudo apt-get update
sudo apt-get install amarok

Jeśli miałeś wgranego Amaroka już wcześniej, wystarczy dodać tylko repozytorium (pierwsza linijka), odświeżyć listę oprogramowania (druga linijka) i pobrać aktualizację systemowe.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety