Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

sobota, 5 czerwca 2010

Przegląd nowości w KOffice 2.2 [KDE]

Autor: , 14:43, sobota, 5 czerwca 2010


KOffice w Kubuntu
Kilka dni temu deweloporzy KOffice poinformowali o wydaniu stabilnej wersji najnowszego wydania tego programu. Moja recenzja jest więc trochę opóźniona, ponieważ chciałem bliżej przyjrzeć się zmianom wprowadzonym w tej wersji. Teraz pakiet zawitał także do repozytorium Kubuntu, więc każdy użytkownik może sam przetestować,  wszystkie opisane nowości.

Pakiet biurowy KOffice przeszedł dość długą drogę do swojego obecnego kształtu. Początkowo deweloperzy borykali się z trudnościami portowania go na grunt KDE SC 4. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że jest to w tej chwili młody zestaw programów i z tego powodu wiele jeszcze brakuje mu do jego najbliższego konkurenta, czyli OpenOffice. Być może to właśnie sprawiło, że developerzy Kubuntu wybierali ten drugi pakiet dla dotychczasowych wydań systemu. Teraz sytuacja zdaje się odwracać i wraz z najnowszą wersją KOffice pojawiły się plany co do jego obecności w przyszłym wydaniu Kubuntu 10.10.

Autorem wpisu jest GregKoval. Korekta AN.

Elementem, który sprawił, że wielu spojrzało przychylnym okiem na ten pakiet były przede wszystkim poczynione postępy, jakie zaszły na przestrzeni pół roku prac nad nim. Czas więc przyjrzeć się bliżej nowościom zaimplementowanym w nowym KOffice.

Rozwojem programów z zestawu KOffice żywo interesuje się Nokia nie szczędząca dotacji na jego rozwój. Ma to związek z przeglądarką dokumentów MS Office w najnowszych modelach telefonów fińskiego producenta telefonów, który korzysta z narzędzi KOffice zaprojektowanych w tym celu. I właśnie ten element zyskał najwięcej nowych implementacji. Chodzi głównie o import dokumentów w najnowszym formacie MS Office i bezstratne przeglądanie ich programach pakietu dla KDE SC.

Poprawiono więc wsparcie dla odczytu plików DOC i DOCX dla KWord, jak również obsługę metadanych RDF do wymogów OpenDocument 1.2. Odpowiednik programu MS Exel, czyli KSpread lepiej radzi sobie z importem danych zakodowanych w XLSX, KPresenter - PPTX (MS Power Point). Powróciła też opcja poprawiania i sprawdzania pisowni, przydatna zwłaszcza w KWord, jednak na razie pozostaje u mnie nieaktywna.

Głośno zapowiadano powrót do pakietu programu Kexi, służącego do sprawnego zarządzania i tworzenia baz danych (odpowiednik MS Access). Program bardzo dobrze znany jest użytkownikom KDE3, a prace nad jego wersją dla KDE SC 4 trwały ponad 3 lata.

Warto zwrócić też uwagę na ciekawy program Krita, który otrzymuje pochlebne opinie od większości użytkowników. Narzędzie łączy w sobie funkcje pozwalające na tworzenie grafiki rastrowej przy wykorzystaniu wielu narzędzi sprawiających, że nasze rysunki nabierają bardzo ciekawego artystycznego charakteru. W nowym wydaniu usprawniono między innymi ustawienia pędzli i wiele innych drobnych elementów. Istotne jest także lepsze wsparcie dla formatów grafiki XCF, JPEG2000 i OpenEXR.

Aby zainstalować pakiet KOffice w Kubuntu 10.04 należy odblokować repozytorium backportów Lucida lub je dodać do listy repozytoriów:

deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid-backports main restricted universe multiverse
deb-src http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid-backports main restricted universe multiverse

Więcej informacji na temat zmian w najnowszym wydaniu KOffice przeczytasz w oficjalnym ogłoszeniu, oraz szczegółowym changelogu.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety