wtorek, 8 czerwca 2010

Rząd po raz pierwszy stawia na OpenOffice.org

Autor: Adrian Nowak, 17:07, wtorek, 8 czerwca 2010


Resort spraw wewnętrznych ogłosił w weekend przetarg na budowę Systemu Informatycznego Powiadamiania Ratunkowego (SI PR), którego całkowita wartość jest wyceniana na niebagatelne 450 mln zł.

Po raz pierwszy w tego typu przetargu pojawił się jednak zapis, który niespecjalnie spodoba się Microsoftowi...

Rządowe komputery cały czas będą pracowały pod kontrolą Windowsa, jednak w rubryce dotyczącej sprzętu i oprogramowania w jakie zostaną wyposażone centra informatyczne, w dziale "oprogramowanie biurowe" zamiast Microsoft Office, znalazł się zapis OpenOfficePl.

Fragment wymagań MSWiA dotyczący oprogramowania
To dopiero początek dalejkiej drogi OpenOffice.org do zastąpienia pakietu Microsoftu i przede wszystkim do dużych oszczędności jakie się z tym wiążą.

Podstawowym pytaniem jest, jak nowe oprogramowanie zostanie przyjęte przez samych urzędników i czy przypadkiem nie trzeba będzie do przetargu szybko dopisywać aneksu, który zakłada jednak zakup pakietu giganta z Redmond, gdyż open source'owy pakiet jest zbyt trudny w obsłudze.

Jeśli jednak będzie zupełnie odwrotnie, OpenOffice.org może być tylko pierwszym krokiem w procesie przechodzenia na Wolne Oprogramowanie. Miejmy nadzieję, że oszczędności chociaż w tym sektorze okażą się obustronnie korzystne.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety