niedziela, 13 czerwca 2010

SparkleShare, czyli Dropbox do pracy w grupie

Autor: Adrian Nowak, 09:00, niedziela, 13 czerwca 2010


Okno podglądu pracy grupowej w SparkleShare
Dropbox jest świetnym narzędziem, jednak i u niego można się doszukać kilku wad. Między innymi nie można hostować z jego użyciem plików na własnym serwerze, a także brakuje mu wygodnego trybu pracy grupowej.

Właśnie ten ostatni problem zauważyli autorzy SparkleShare, którzy w swoim narzędziu na ten element położyli szczególny nacisk. Aplikacja nie jest jeszcze gotowa, jednak autorzy zapowiadają jej udostępnienie dla wszystkich najpopularniejszych platform, włączając w to Linuksa.

Co więcej, według niektórych informacji, wersja dla Pingwinka ma się nawet pojawić pierwsza. SparkleShare ma być zbudowane z użyciem Mono, GTK+ oraz Git. Podobnie jak Dropbox będzie umożliwiał wygodną synchronizację plików ze zdalnym serwerem, jednak od konkurencji odróżniał go będzie moduł odpowiedzialny za przegląd zmian dokonanych przez poszczególnych użytkowników.

Całość przedstawia się szczególnie ciekawie biorąc pod uwagę, że wiele firm potrzebuje szybkiej wymiany plików, najlepiej z zachowaniem także ich starszych wersji, a samo udostępnianie w sieci lokalnej zwykle nie jest najwygodniejsze, pomijając już znacznie niższe bezpieczeństwo tego typu rozwiązania.

Na szczegóły będziemy musieli zaczekać do wydania pierwszej wersji aplikacji, jednak sporo osób nie zauważa także innego poważnego zagrożenia. Warto się zastanowić, czy chcemy udostępniać nasze pliki pierwszemu lepszemu producentowi, który stworzy aplikację podobną do Dropboksa. Po co silić się na wykradanie czegokolwiek, skoro można zrobić proste narzędzie, a użytkownicy sami wypełnią je tysiącami często bardzo istotnych dokumentów.

strona programu: sparkleshare.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety