sobota, 5 czerwca 2010

Strumieniowe przesyłanie wideo w sieci lokalnej. XBMC i uShare w praktyce

Autor: Adrian Nowak, 09:27, sobota, 5 czerwca 2010


Jakiś czas temu opisałem pokrótce dwie aplikacje: XBMC oraz uShare. Dziś postanowiłem z ich pomocą rozwiązać następujący problem - chciałem oglądać na notebooku filmy, które mam umieszczone na dysku twardym komputera stacjonarnego.

Tego ostatniego traktuję głównie jako "serwer", innymi słowy, nie siadam do niego już tak często. Postanowiłem zatem sprawić, aby udostępniał mi on strumieniowo dane, tak, abym mógł płynnie oglądać je na notebooku.

Autorem wpisu jest NetBit. Korekta AN.

Dlaczego w ogóle się tym zainteresowałem? Otóż uważam, że w erze "szybkich" sieci (nawet WiFi), nie ma sensu biegać z dyskiem zewnętrznym, czy co gorsza z płytką DVD. Jako nośnik postanowiłem wykorzystać... fale wysyłane przez ruter.

Ale do rzeczy. W pierwszej kolejności musiałem przygotować komputer stacjonarny, czyli maszynę, na której mam parę legalnych filmów. Zainstalowałem i skonfigurowałem na nim usługę uShare.

Instalacja:

sudo apt-get install ushare
Po zainstalowaniu musiałem jeszcze przeprowadzić konfigurację, gdyż program standardowo działa na karcie eth0, a u mnie komputer wykorzystuje do komunikacji kartę oznaczoną jako wlan0. W tym celu wyedytowałem plik konfiguracyjny:

sudo gedit /etc/ushare.conf
i zmieniłem:

USHARE_IFACE=eth0
na

USHARE_IFACE=wlan0
Po wykonaniu powyższej konfiguracji można już udostępnić w sieci wybrany przez nas katalog. W moim wypadku było to polecenie:

ushare -c /backup/Filmy

Nasz "serwerek" już dane udostępnia, czas zatem je przechwycić. Instalujemy na drugim komputerze, czyli maszynie, na której planujemy oglądać filmy aplikację XBMC.

Na stronie LaunchPada znajduje się repozytorium, które dodajemy poleceniem:

sudo add-apt-repository ppa:team-xbmc-svn/ppa
Następnie aby zainstalować program musimy wykonać dwa polenienia:

sudo apt-get update
sudo apt-get install xbmc xbmc-standalone


Po instalacji uruchamiamy aplikację i przechodzimy do sekcji Wideo:


Dodajemy kolejne źródło z danymi wideo:
Wybieramy: Dodaj miejsce sieciowe...
Protokół zaznaczamy jako: Serwer UPnP
System odnajdzie nam nasz serwer. W moim przypadku ma on nazwę uShare:1 gdyż nie nadawałem swojej nazwy i system nadał standardową.
Kolejnym krokiem jest dodanie  naszej lokalizacji.


Od tego momentu możemy już oglądać filmy strumieniowo przesyłane między dwoma komputerami bez konieczności zrzucania ich na kolejne nośniki, lub też kopiowania każdorazowo po sieci przed chęcią obejrzenia.

Dodam na koniec, że analogicznie można udostępniać muzykę jak również zdjęcia.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety