Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

czwartek, 3 czerwca 2010

SUSE MeeGo kontra Ubuntu Light

Autor: , 13:01, czwartek, 3 czerwca 2010


Ekran główny Moblina 2.1
Novell zapowiedział niedawno stworzenie swojej dystrybucji w oparciu o twór Intela i Nokii - MeeGo. Nie zamierza go jednak na razie udostępniać jako jednej z licznych dystrybucji, a zamiast tego chce dołączać SUSE MeeGo do nowych netbooków.

Niemal identyczna koncepcja dystrybucji przyświeca ujawnionej na ostatniej konferencji UDS dystrybucji Ubuntu Light.

Obecnie nie uświadczymy zbyt wielu dystrybucji przeznaczonych stricte dla Netbooków. Windows 7, który instalowany jest na wielu maszynach tego typu oczywiście oferuje identyczny interfejs jak ten znany ze standardowego wydania. Do tej pory na rynku systemów operacyjnych przystosowanych do niewielkich ekranów netbooków prym wiódł własnie Ubuntu Netbook Edition.

Watro jednak zauważyć, że Canonical zdecydowało się oddzielić ten projekt od Ubuntu Light, które ma być wgrywane domyślnie na nowych komputerach obok Windowsa. Wydaje się, że to działanie pozbawione sensu, jednak jest tak tylko pozornie. Faktycznie, podczas budowania systemu, który ma działać jako alternatywa, prawdopodobnie wymogiem producentów było ograniczenie zajmowanego przez Ubuntu miejsca do minimum.

W międzyczasie w oparciu o Fedorę powstał Moblin, który również uznawany był za dystrybucję stabilną, jednak nie cieszył się zbyt dużą popularnością. Po tym jak Intel i Nokia postanowiły go "odkopać", również Novell chce mieć swoje udziały w sukcesie tej dystrybucji. Sam MeeGo ma się pojawić nie tylko na komputerach, ale też w specjalnych wydaniach na telefonach, czy telewizorach. Tak dużego rynku nie można zbagatelizować.

Pytanie jednak SUSE MeeGo zdoła zająć obecną (a może przyszłą) pozycję Ubuntu Netbook Edition oraz Ubuntu Light? Jedno jest pewne - nie będzie to zadanie łatwe. Sam MeeGo nie jest systemem najlżejszym i zajmuje ponad 100 MB więcej niż Ubuntu NE, odpada więc raczej instalowanie go obok Windowsa. Jako domyślna instalacja, może mieć te same problemy co Moblin - zbyt innowacyjny interfejs. Znacznie lepiej postąpiło tutaj Canonical, które jak widać, nauczone doświadczeniem, zrezygnowało z nietypowego ekranu startowego, na rzecz stylowego doku na wzór Mac OS.

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety