niedziela, 27 czerwca 2010

Thunderbird 3.1 z nowym asystentem migracji

Autor: Adrian Nowak, 10:27, niedziela, 27 czerwca 2010


Okno główne Thunderbirda 3.1 nie zachwyca
Mozilla Thunderbird to narzędzie, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Sam korzystałem z niego jeszcze parę lat temu na Windowsie i od tamtej pory nie przeszedł większej rewolucji w interfejsie.

Można zastanawiać się czy to dobrze, podczas gdy powstają klienty takie jak Wasiliana, bardziej przypominające stronę internetową niż program.

Jedną z najistotniejszych zmian, które pojawiły się w wersji 3.1 jest asystent migracji ustawień z konkurencyjnych aplikacji, ale także z poprzednich wydań narzędzia. Nie da się przy tym oprzeć wrażeniu, że takie aktualizacje pojawiają się bardzo późno, zważywszy dodatkowo na ponad 12-letnią historię Thunderbirda.

Bardzo pozytywnie zaskakuje natomiast wbudowana wyszukiwarka, która obecnie działa błyskawicznie, a do tego jej wyniki wyszukiwania poparte są także przyjemnymi dla oka statystykami. Funkcja nazwana Szybki Filtr (ang. Quick Filter) dzięki pełnemu indeksowaniu wiadomości bardzo dobrze sprawdza się, jeśli wszystkie e-maile przechowujemy na dysku lokalnym.

Często przydatny może się także okazać menedżer pobierania, zapożyczony prosto z Firefoksa. Thunderbird ma właściwie wszystko, czego możemy oczekiwać od tak długo rozwijanego klienta poczty. Podczas dodawania nowych funkcji pomyślano także o poprawie wydajności, którą daje się odczuć. W Thunderbird 3.1 znajdziemy nowy, szybszy silnik renderowania wiadomości.

Przyznam, że na co dzień korzystam głównie z webowego interfejsu Gmaila z którym trudno konkurować, szczególnie jeśli chodzi o mobilność i szybkość. Mimo wszystko wybór desktopowego klienta wynika w głównej mierze z przyzwyczajeń i moim zdaniem obecnie wygoda obu rozwiązań jest porównywalna.

Paczkę Deb Thunderbirda 3.1 przygotowano w ramach projektu UbuntuZilla (tylko 32-bit).
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety