Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

piątek, 4 czerwca 2010

Twórca Ubuntu zadowolony z rosnącej popularności architektury ARM

Autor: , 09:00, piątek, 4 czerwca 2010


Mark Shuttleworth na UDS 2010. Fot: Tectonic.co.za
Zmieniające się jak w kalejdoskopie trendy to ogromna szansa dla nowych firm. Wystarczy tylko zaspokoić potrzeby użytkowników, bądź samemu je wywołać.

Ostatnio powołano do życia organizację Linaro, za którą stoją giganci tacy jak ARM, IBM, Samsung, ST-Ericsson czy Texas Instruments. Ma się ona zajmować unifikacją szeroko pojętej platformy ARM, która obecnie jest rozczłonkowana na urządzenia różnego typu. Nie jest to szczególna nowość, gdyż ARM charakteryzuje przede wszystkim podzespoły wykorzystujące systemy wbudowane, takie jak routery, czy dyski twarde. Od jakiegoś czasu jest też namiętnie wykorzystywane w tabletach, netbookach, czy nowszych smartfonach.

Wypowiedź twórcy Ubuntu, którą umieścił na swoim blogu, wnosi bardzo wiele do świata Linuksa, a w szczególności naświetla sektory, które będą objęte największą troską. Mark przyznaje się, że na tegorocznej konferencji UDS w Belgii, zauważył bardzo duże zainteresowanie platformą ARM.

Jak wspomina Mark Shuttleworth na swojej stronie:

Bawiłem się prototypem netbooka ARM, byłem zdziwiony jak świetne to uczucie. Pomimo, że był to tylko prototyp, był super-cienki i działał świetnie. Dało się odczuć, że jest to duży krok do przodu jeśli chodzi o przyszłość netbooków.

[oryg. - Having played with a prototype ARM netbook, I was amazed at how cool it felt. Even though it was just a prototype it was super-thin, and ran completely cool. It felt like a radical leap forward for the state of the art in netbooks.]

Dzięki projektowi Linaro, większe firmy mają zaoszczędzić sporo czasu podczas wdrażania swoich systemów na nietypowe platformy sprzętowe wykorzystujące ARM. I bez tego radzą sobie całkiem dobrze, co widać chociażby po bardzo dużej liczbie tabletów z Androidem, jednak prawdziwy rozkwit ma dopiero nadejść.

Programiści dystrybucji takich jak MeeGo, Ubuntu, webOS, LiMo, czy Android, mogą się spodziewać pomocy ze strony Linaro, które ma przygotować zestaw narzędzi mających skrócić czas tworzenia aplikacji. Nie należy przy tym ukrywać, że Canonical zyska najwięcej, gdyż większość prac będzie wykonywana z użyciem ich narzędzi, między innymi znanego LaunchPada. Biorąc pod uwagę, że Linaro będzie obracało dziesiątkami milionów dolarów, Mark Shuttleworth naprawdę ma się z czego cieszyć.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety