niedziela, 20 czerwca 2010

Ubuntu 10.04 spełniło oczekiwania?

Autor: Adrian Nowak, 16:36, niedziela, 20 czerwca 2010


Fot: Stefan Baudy
Od premiery Ubuntu 10.04 dzielą nas już prawie dwa miesiące. Jest to idealny czas na podsumowanie ostatniego wydania, które można uznać za jedno z najbardziej udanych w historii.

Tym razem celowo zaczekałem nieco dłużej, aby dać szansę ujawnienia się błędów na miarę sterowników kart graficznych Intela...

Nic takiego jednak się nie wyłoniło. Co więcej, nowy temat graficzny okazał się bardzo wygodny, szczególnie dla osób, które wcześniej korzystały z ciemnych motywów. Podobnie było z przerzuceniem przycisków sterowania oknem na lewą stronę. Idąc z duchem czasu postanowiłem, że postaram się przywyknąć do nowego układu i okazało się to prostsze niż myślałem.

Z drugiej strony, Ubuntu 10.04 to pierwszy krok do "ogłupienia" środowiska poprzez eliminację liczby funkcji, a także znacznie większe niż poprzednio zintegrowanie paneli, co znacznie utrudni ich modyfikację. Przypomnę, że w przyszłości Canonical planuje się nawet pozbyć systemowego traya, a aplikacje deweloperów, którzy nie zaimplementują w swoich programach odpowiednich funkcji, zwyczajnie nie będą wyświetlały informacji o swoim stanie.

Obserwując forum, tym razem nie było żadnych większych krytycznych problemów. Czyżby więc mit, że Ubuntu z wydania na wydanie jest coraz gorsze, jak sama nazwa wskazuje - stał się mitem?

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety