poniedziałek, 28 czerwca 2010

Ubuntu będzie najlepiej przystosowane do 3D?

Autor: Adrian Nowak, 17:30, poniedziałek, 28 czerwca 2010


Avatar, fot: 20th Century Fox
Linux obecnie nie kojarzy się z grafiką 3D ani w postaci narzędzi dla grafików, ani też najnowszych gier. Użytkownicy proponują już teraz zatroszczyć się o wsparcie dla ekranów wspierających trójwymiarowe technologie.

Linuksowe odtwarzacze obecnie nie radzą sobie z technologiami wyświetlania trójwymiarowego obrazu nad którymi pracuje Sony. W Ubuntu Brainstorm padła propozycja, aby organizacja Xiph czuwała nad wprowadzeniem żądanych funkcji do Ogg Theora.

Dzięki temu Ubuntu jako jeden z pierwszych systemów umożliwiałby odtwarzanie filmów takich jak Avatar, czy mniej popularnych tytułów przygotowanych specjalnie do oglądania z użyciem niebiesko-czerwonych okularów. Inne rozwiązania zakładają użycie wbudowanych w sprzęt funkcji generujących obraz 3D, które wystarczy zaimplementować do aplikacji.

Na rynku systemów operacyjnych czas wdrożenia danego rozwiązania często jest bardziej istotny niż jego jakość. Dodatkowo jeśli propozycje pochodzą ze strony użytkowników, podwójnie istotne jest ich poważne rozpatrzenie, bo to przecież oni wiedzą najlepiej czego oczekują. Mimo wszystko jednak rozwiązanie skierowane jest w pierwszej kolejności do użytkowników zza wielkiej wody, u nas trójwymiarowe wyświetlacze to wciąż science fiction.

źródło: brainstorm.ubuntu.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety