środa, 30 czerwca 2010

Ubuntu jeszcze długo nie zastąpi Androida

Autor: Adrian Nowak, 14:58, środa, 30 czerwca 2010


Fot: fsse8info/UbuCentrum.net
Nowoczesne smartfony są coraz szybsze, zatem także coraz częściej widujemy na nich systemy operacyjne znane z pecetów. Kiedyś najwięcej eksperymentowano ze starszymi wersjami Windowsów, natomiast obecnie praktycznie zawsze systemy w droższych telefonach to różnego rodzaju Linuksy.

Pamiętam jak niedawno Comunity Manager z Canonical, Jono Bacon stwierdził, że na razie nikt nie planuje wydania Ubuntu dla telefonów, jednak zainteresowani mogą się pokusić o stworzenie takiej dystrybucji samemu. To rada podobna do tej, którą niedawno Steve Jobs zalecił użytkownikom skarżącym się na słaby zasięg iPhone'a 4 trzymanego w lewej ręce - powiedział, że jeśli zasięg jest słaby w takiej pozycji, powinni go trzymać inaczej.

Niemniej jednak, nie brakuje osób, które mimo wszystko próbują uruchamiać Ubuntu na telefonach przeznaczonych dla Androida. Niedawno udało się to zrobić z  produktem Canonical na HTC HD2, jednak poza zdjęciami nie dotarło do nas nic więcej. Teraz mamy już znacznie więcej informacji, które widoczne są na filmie.

Ubuntu działa w trybie multi boot razem z Androidem, zatem urządzenie może służyć zarówno jako telefon, bądź zwyczajny komputer - zależnie od załadowanego aktualnie systemu. Po tak długim czasie od pierwszych eksperymentów właściwie moglibyśmy się spodziewać bardzo dobrze działającego Ubuntu w telefonie.

Całość wygląda jednak znacznie gorzej i raczej nie napawa optymizmem. Bardzo dobrze widać, że nie wystarczy jedynie uruchomienie systemu, a bardzo ważne jest dobre wsparcie dla ekranu dotykowego, którego w HTC HD2 na razie brakuje. Ubuntu jest widoczne w drugiej połowie filmiku:


Tagi: , , ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety