wtorek, 8 czerwca 2010

Ubuntu One także dla Androida i Maemo?

Autor: Adrian Nowak, 12:52, wtorek, 8 czerwca 2010


Pomimo kilkunastu milionów użytkowników Ubuntu na desktopach, Canonical wciąż bardzo słabo radzi sobie z propagowaniem usługi Ubuntu One, czyli "osobistej chmury" w której agregowane są dane pliki i informacje jakie zostawia, wykorzystując różne urządzenia.

Ostatnio pojawił się pomysł, aby podobnie jak w przypadku Dropboksa, Ubuntu One przenieść także na telefony z Androidem oraz opartego o Debiana Maemo, wykorzystywanego między innymi przez Nokię N900.

Canonical wykonało dziwny krok, tworząc prostego klienta Ubuntu One najpierw na iPhone, zamiast na wywodzące się z tej samej rodziny co Ubuntu, mobilne systemy oparte o Linuksa. Jak się okazuje, prace nad klientem dla Androida zostały już rozpoczęte. Aby wyróżnić się nieco na tle zagęszczającego się konkurencyjnego rynku, Ubuntu One dla Zielonego Robota ma umożliwiać na przykład automatyczne przesyłanie zrobionych aparatem zdjęć do naszej prywatnej chmury.

Wsparcie dla Maemo wiąże się z nieco bardziej skomplikowanymi procesami, szczególnie, że niedawno projekt przerodził się w MeeGo. Jednocześnie dotychczasowe Maemo bazujące na Debianie i oczywiście paczkach Deb, zmienia się w MeeGo, które z kolei opiera się o Fedorę i pakiety w postaci plików RPM. Technicznie nie jest trudne dostarczenie wersji dla obu systemów, jednak zamieszanie zniechęca deweloperów.

Canonical stara się jak może, jednak wciąż jest bardzo daleko za Dropboksem, który już teraz działa bardzo dobrze na iPhone, Androidzie, Windowsie, Mac OS X i Linuksie. Dodane niedawno funkcje selektywnej synchronizacji czynią całość jeszcze wygodniejszą w użyciu, dlatego musimy czekać na kolejny krok ze strony producenta Ubuntu. Czas chyba na coś, czego brak u konkurencji, jak na przykład możliwość uruchamiania aplikacji bezpośrednio z chmury.

źródło: brainstorm.ubuntu.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety