środa, 9 czerwca 2010

Ubuntu System Panel - najbardziej rozbudowane menu start dla GNOME

Autor: Adrian Nowak, 09:50, środa, 9 czerwca 2010


Niedawno pisałem o Cardapio, które spodobało się wielu użytkownikom. Podobnie jak Ubuntu System Panel (USP), jest to nic innego jak tylko zamiennik dla standardowego "menu start" dostępnego w GNOME.

USP jest znacznie większym menu niż Cardapio i wydawałoby się, że jest to za każdym razem zaleta. Nie jestem jednak przekonany, czy w tym przypadku idzie to w parze.

Większa powierzchnia w tym przypadku przeznaczona jest głównie na wyświetlenie ostatnio używanych elementów - do wyboru programy lub pliki. Niezbyt dobrze rozwiązano jednak kwestię przechodzenia do katalogów, do których skróty są ukryte bardzo głęboko.

Sporo miejsca przeznaczonego jest także na informację o czasie i godzinie logowania. Nie wiem do czego komu potrzebne takie informacje i do tego umieszczone w menu start i zajmujące sporą część ekranu.

Tym jednak, co zasługuje na uznanie są bardzo rozbudowane ustawienia. Możemy nawet zmienić rozmiar ikonki obok apletu, oraz skorygować niektóre z wcześniej wymienionych braków, wedle własnego uznania. Nawet rozbudowane menu z Linux Mint miało mniej obszerną konfigurację, więc myślę, że może to być ciekawa propozycja dla osób, które lubią trochę pogrzebać w systemie, by dopasować go do swoich potrzeb.

USP można wgrać w Ubuntu wykonując kolejno w konsoli:

sudo add-apt-repository ppa:malacusp/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install usp2 usp2-extras
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety