wtorek, 8 czerwca 2010

Ubuntu Tools - zestaw skryptów do optymalizacji systemu w jednym narzędziu

Autor: Adrian Nowak, 10:24, wtorek, 8 czerwca 2010


Ubuntu Tweak to aplikacja, która znacznie ułatwia konfigurację systemu początkującym użytkownikom. Warto jednak wiedzieć, że są też inne narzędzia tego typu, z równie ciekawymi funkcjami.

Jednym z nich jest jest opisywany przeze mnie wcześniej UBUeasy, natomiast tym razem zajmiemy się równie ciekawą aplikacją o nazwie Ubuntu Tools.

Narzędzie to tak naprawdę zbiór skryptów, które ułatwiają wykonywanie popularnych czynności. Za jednym zamachem możemy odświeżyć listę repozytoriów, zaktualizować system, czy pobrać brakujące klucze GPG. Poza aktualizacjami, Ubuntu Tools pomoże także zadbać o porządek w systemie, a także wykonać kopie zapasowe ważnych ustawień systemu, jak chociażby bootloadera Grub2.

Ubuntu Tools instalujemy w nieco nietypowy sposób, i najpierw pobieramy jego paczkę stąd, a następnie wykonujemy kolejno polecenia (po przejściu w konsoli do katalogu w którym zapisaliśmy program):

sudo chmod +x ./Installer
./Installer
ubuntutools &

Naprawdę dziwi mnie, że ani jedna aplikacja tego typu nie znalazła się jeszcze domyślnie w Ubuntu. Myślę, że najlepszym tego typu narzędziem byłoby Ubuntu Tweak. Nie znajdziemy w nim zbyt wielu ustawień, które na dobre unieruchomią system, a przecież uszkodzenia listy repozytoriów, czy ustawień okien można równie dokonać z użyciem dostępnych domyślnie w systemie aplikacji.źródło: ubuntulife
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety