czwartek, 17 czerwca 2010

Unity nie pozwoli na modyfikację paneli

Autor: Adrian Nowak, 09:55, czwartek, 17 czerwca 2010


Pierwsza wersja pulpitu Unity w Ubuntu
Aby utrzymać minimalistyczny i prosty układ środowiska przeznaczonego dla netbooków, zaprezentowany niedawno pulpit Unity nie pozwoli na dodawanie nowych apletów, ani nawet klikanie prawym przyciskiem myszy w miejscu panelu.

Trzeba przyznać, że to bardzo interesujący sposób na zapewnienie "czystości" w środowisku. Proponuję jeszcze zablokować zmianę tapety, czy ikon, które przecież źle dobrane mogą rozpraszać użytkowników. Rozumiem domyślny brak apletów, ale żeby "z troski o użytkownika" całkowicie blokować taką funkcję?

Jakiś czas temu rozmawiałem z deweloperami GNOME Shell, które obecnie też nie pozwala na umieszczanie dodatkowych apletów w górnym pasku, czy modyfikację wyglądu. W przypadku tego projektu jest to jednak traktowane jako duża ujma i z pewnością takie dodatki pojawią się już niedługo.

Mark Shuttleworth mówi o Unity:

Podczas gdy w gnome-panel prawo-klik jest używany do zarządzania funkcjami panelu, w Unity nie ma takiej możliwości, więc będzie sprawiał wrażenie bardziej przejrzystego.

Niewielki pulpit netbooka nie jest aż tak pojemny, aby zmieścić wiele apletów, jednak czemu od razu odbierać użytkownikom taką możliwość? Ja na przykład chętnie widziałbym w takim panelu na przykład ikonkę do kontroli poziomu jasności podświetlania matrycy. Jest to funkcja z której często korzysta się podczas pracy z komputerem przenośnym, choć oczywiście różni użytkownicy z pewnością wybraliby inny aplet.

Tak czy inaczej, taka decyzja wydaje się co najmniej dziwna. W ramach "oczyszczania" środowiska, zamiast użytecznych apletów będziemy mogli podziwiać pusty panel.

źródło: webupd8.org

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety