czwartek, 3 czerwca 2010

VirtualBox 3.2.2 z obsługą iPhone

Autor: Adrian Nowak, 09:58, czwartek, 3 czerwca 2010


Nowe logo Virtualboksa
VirtualBox to jedno z najbardziej użytecznych narzędzi dla osób, które testują nowe dystrybucje Linuksa, czy po prostu chcą mieć pod ręką kilka różnych systemów operacyjnych.

Nowa wersja, już od wydania 3.2 jest obrandowana logo Oracle, jednak najważniejsze jest to, co kryje się w kodzie programu. Tym razem z nowości zadowoleni będą między innymi posiadacze przenośnych urządzeń Apple, które od tej pory są już bez problemów obsługiwane po podłączeniu przez USB.

Programiści wspominają także o załataniu błędów dotyczących obsługi 64-bitowych aplikacji wykorzystujących OpenGL (tylko gdy wirtualizowany jest Windows). Już w wydaniu 3.2 dodano ponadto eksperymentalną obsługę Mac OS X Server, która jako jedyna obok Windowsa i Linuksa, nie była dostępna.

Ciekawą nowością jest także możliwość dynamicznej zmiany rozmiaru pamięci operacyjnej, której można dokonywać także podczas działania danej maszyny. Jest to bardzo istotny element, który wpływa na poprawę wydajności wirtualizowanych systemów. Często zdarza się przecież, że jeden z nich wykorzystuje całą przydzieloną dla niego pamięć RAM, gdy drugi działa praktycznie bezczynnie.

Kilka nowości dotyczy także optymalizacji pod kątem lepszej współpracy z VMware, czy na przykład drobnostek takich jak usprawnione przechwytywanie danych wprowadzanych z klawiatury dla systemu gościnnego. Pełna lista zmian znajduje się w oficjalnym ogłoszeniu Oracle.

Myślę, że jak zwykle, warto posiadać najnowszą wersję narzędzia, zatem osoby, które zainstalowały wcześniej wydanie 3.2 powinny pobrać aktualizacje systemowe, natomiast świeże paczki Deb do instalacji w Ubuntu można pobrać ze strony producenta. Znajdują się tam także paczki, między innymi dla Fedory, openSUSE i Mandrivy.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety