poniedziałek, 21 czerwca 2010

VLC 1.1.0 ze wsparciem dla nowych kodeków i odtwarzania wideo przy użyciu GPU

Autor: Adrian Nowak, 15:21, poniedziałek, 21 czerwca 2010


Lista odtwarzania VLC
Napisać o VLC "odtwarzacz" to mało. Jest to bezsprzecznie jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi multimedialnych, które obecnie rozwijane jest w takim samym tempie zarówno dla Linuksa jak i Windowsa.

W nowej wersji najciekawszą funkcją jest wykorzystywanie do odtwarzania filmów GPU (jednostki obliczeniowej karty graficznej), oraz DSP (procesora sygnałowego).

Prawdopodobnie niestety funkcja ta nie działa jeszcze w pełni poprawnie w Linuksie, jednak z tym będziemy musieli zaczekać do oficjalnego komunikatu deweloperów. Tak czy inaczej, wykorzystywanie  chipów umieszczonych na kartach graficznych staje się coraz popularniejsze, szczególnie gdy do gry wkracza jakość HD, której wyświetlenie zmęczy nie jedną maszynę.

Poza tym w odtwarzaczu znajdziemy wsparcie dla jeszcze większej liczby kodeków, oraz załatane drobne błędy w interfejsie. Według twórców, aplikacja ma jeszcze lepiej wykorzystywać procesor, pamięć RAM, przy zoptymalizowanej liczbie operacji odczytu/zapisu na dysku.

Wszystkich nowości nie sposób wymienić, jednak VLC zdecydowanie nie potrzebuje rewolucji, a jedynie ciągłej poprawy i tak bardzo bogatego zbioru funkcji. Najnowsze wydanie zainstalujemy wykonując w konsoli:

sudo add-apt-repository ppa:c-korn/vlc
sudo apt-get update
sudo apt-get install vlc mozilla-plugin-vlc

Wczoraj na stronie twórców pojawiła się także użyteczna porada dla osób, które oglądają mundial wykorzystując VLC. Jeżeli przeszkadzają wam dźwięki, które generują vuvuzele, można wyciąć tą częstotliwość, dodając jako parametr podczas uruchamiania programu:

vlc –audio-filter=param_eq –param-eq-f1=233 –param-eq-f2=466 –param-eq-f3=932 –param-eq-gain1=-20 –param-eq-gain2=-20 –param-eq-gain3=-20 –param-eq-lowf=100 –param-eq-lowgain=15 –param-eq-q1=10 –param-eq-q2=10 –param-eq-q3=10
Miłego oglądania, nagrywania i odtwarzania z VLC!

[info za: webupd8.org]
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety