poniedziałek, 14 czerwca 2010

Wygodny dostęp do tysięcy stacji radiowych SHOUTcast w Rhythmboksie

Autor: Adrian Nowak, 20:00, poniedziałek, 14 czerwca 2010


SHOUTcast uruchomiony w odtwarzaczu Rhythmbox
SHOUTcast to aplikacja, która wyszła spod rąk twórców znanego Winampa i jak nie trudno się domyślić po tytule wpisu, używana jest głównie do nadawania strumieni audio i wideo w sieci. Tym razem nie będziemy jednak niczego nadawali, a podłączymy się do zbiorów tysięcy rozgłośni radiowych z poziomu dołączonego do Ubuntu Rhythmboksa.

Całość można wykonać metodą "klikalną", której instrukcja znajduje się na stronie dodatku, bądź wygodniej, za pomocą kilku prostych poleceń w konsoli:

wget http://rhythmbox-shoutcast.googlecode.com/files/rhythmbox-shoutcast-1.5.1.tgz
tar -xf rhythmbox-shoutcast-1.5.1.tgz && cd rhythmbox-shoutcast-1.5.1
./setup.sh

Po wykonaniu wszystkich kroków musimy jeszcze aktywować plugin w Rhythmboksie (Edycja => Wtyczki => SHOUTcast). Na koniec ze względu na niezałatany jeszcze bug, należy ponownie odtwarzacz.

Bardzo podobnym pluginem dla Rhythmboksa jest także Radio Browser, którego opisywałem niedawno. Trudno było zapoznać się chociażby z ułamkiem dostępnych stacji radiowych, jednak zaryzykuję stwierdzenie, że zbiory SHOUTcast cechują się lepszą jakością i nie chodzi o gęstość bitową strumieni.

Co ciekawe, przy okazji ostatniej ankiety dotyczącej odtwarzacza muzycznego w Ubuntu 10.1052% czytelników stwierdziło, że chętniej widziałoby w nim Banshee niż Rhythmboksa (48%). Jak widać, obie aplikacje mają swoich zwolenników i znów trudno będzie dogodzić wszystkim. Może przy tak dużych różnicach zdań Canonical wpadnie na pomysł, aby całkowicie pozbyć się większego menedżera do zarządzania muzyką, skoro równie dobrze można odtwarzać tego typu pliki na przykład w Totemie.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety