poniedziałek, 21 czerwca 2010

Xnoise - narobi hałasu w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 11:20, poniedziałek, 21 czerwca 2010


Z tego co zauważyłem, największą popularnością cieszą się odtwarzacze minimalistyczne, ale bardzo funkcjonalne. Jednym z takich narzędzi jest DeadBeeF, które oferuje bardzo dobre wsparcie dla windowsowego Foobara, natomiast Xnoise dopiero rozpoczyna swoją drogę do podboju serc użytkowników.

Według deweloperów, w odróżnieniu od aplikacji takich jak Rhythmbox, Banshee, czy iTunes, tylko Xnoise został zaprojektowany tak, aby w głównej części okna wyświetlana była lista utworów. To dziwne, bo wydawało mi się, że wszystkie ze wspomnianych narzędzi właśnie tak wyglądają.

"Na zdecydowany plus należy zaliczyć Xnoise, obsługę wszystkich formatów, zarówno dźwięku jak i obrazu z którymi radzi sobie gstreamer" - to kolejne z zapewnień twórców, które nijak się mają do rzeczywistości. Pomijając fakt, że podczas dodawania całych katalogów, Xnoise zwyczajnie się zamykał, po dodaniu filmu, nic nowego nie pokazywało się na liście odtwarzania. Próbowałem różnych formatów, jednak efekt był taki sam.

W tak wczesnej wersji nie można jednak przykładać zbyt dużej wagi do błędów, których obecność nie jest niczym zaskakującym. Sama koncepcja prostego odtwarzacza bardzo mi się podoba, szczególnie, że Totem nie uruchamia się u mnie najszybciej a GNOME Media Player oparty o VLC także jeszcze raczkuje.

Program można także rozbudować dzięki wtyczkom, dodadzą one funkcje między innymi wyświetlania okładek, czy tekstu utworu. Bardzo dobrze rozwiązano również wyszukiwanie, które działa błyskawicznie i nie zajmuje wiele miejsca.

Xnoise z pewnością ma zadatki na ciekawy odtwarzacz, choć fakt, że rozwijany jest już od kilku lat nie wskazuje na to, by prace nad stabilną wersją zostały szybko ukończone. Może jednak rozgłos związany z wydawaniem kolejnych wersji testowych przyciągnie chętnych do pomocy deweloperom.

Już teraz można pobrać paczki odtwarzacza (tylko 32-bit) ze strony twórców.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety