Bądź: Wyszukaj na stronie z użyciem Google
reklama:

poniedziałek, 14 czerwca 2010

Zorin OS 3 - Linux, Windows 7, Mac OS X, XP i Vista w jednym. Najlepsza dystrybucja dla początkujących?

Autor: , 09:00, poniedziałek, 14 czerwca 2010


Domyślny pulpit Zorin OS 3 z GNOME
Zdarzają się dystrybucje lepsze i gorsze. Fakt, że każdy przy minimalnej znajomości Linuksa może przygotować własną, nie wpływa pozytywnie na ich jakość. O wielu ciekawych pisałem już nie raz, jednak czasem zdarzają się perełki takie jak Zorin OS obok których zwyczajnie nie można przejść obojętnie.

Najpierw może jednak trochę danych technicznych. Najnowsza wersja Zorin OS 3 opiera się Ubuntu 10.04, więc osoby planujące ewentualną migrację nie powinny się spodziewać problemów ze zgodnością pakietów. W gruncie rzeczy, bardzo łatwo można przywrócić nawet domyślny wygląd Ubuntu, ale o tym później.

Zwykle dystrybucje Linuksa nie udostępniają informacji o minimalnych wymaganiach, jednak w tym przypadku jest inaczej, więc można na nie rzucić okiem:

  • Procesor 700 MHz
  • 256 MB pamięci RAM;
  • 6 GB miejsca na dysku;
  • Napęd DVD, bądź port USB
  • Karta graficzna obsługująca rozdzielczość 640x480
Jedyną wartością, która może zastanawiać jest aż 6 gigabajtów wolnego miejsca, których wymaga Zorin OS. To bardzo wiele biorąc pod uwagę, chociażby niewielkie wymagania Ubuntu na którym bazuje. Sam obraz płyty, który możemy "wypalić" także na pendrive zajmuje 1 GB, więc jest to również nieco więcej niż przeciętna dystrybucja.

W tym przypadku zwiększona objętość jest w pełni uzasadniona przez unikalne funkcje, których konkurencja może jedynie pozazdrościć. Zorin OS 3 jest prawdziwym kameleonem, który potrafi dopasowywać się do wyglądu wszystkich najpopularniejszych systemów operacyjnych. Czyni go to idealną dystrybucją dla osób migrujących z innych platform.

Zorin OS Look Changer - szybka zmiana wyglądu na wzór jednej z popularnych platform
Dzięki narzędziu Look Changer, czyli w wolnym tłumaczeniu "Zmieniacz wyglądu", możemy w kilka chwil zmienić system w przypominający Windows 7, Mac OS X, Windows XP, Windows Vista, Windows 2000 albo zwyczajnie GNOME. Domyślnie całość stara się naśladować Windowsa Vistę wykorzystując między innymi GnoMenu oraz DockbarX.

Domyślnie system wita nas także bardzo ciekawymi efektami generowanymi przez Compiza, które jednak mogą się szybko "przejeść". Fanów modyfikacji wyglądu nie powinien też zawieść bardzo duży wybór tapet oraz motywów.

Oczywiście całość bazując na Ubuntu 10.04, oferuje także nowości, które pojawiły się w ostatnim wydaniu stworzonym przez Canonical. Myślę, że całość jest bardzo ciekawą hybrydą, która może się okazać idealna dla nowych użytkowników Linuksa, którzy na co dzień przyzwyczajeni są do konkurencyjnych systemów operacyjnych.

Zorin OS 3 można pobrać ze strony twórców, bądź mirrora.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety