poniedziałek, 19 lipca 2010

Bangarang - odtwarzacz dla KDE, którego brakuje w GNOME

Autor: Adrian Nowak, 21:29, poniedziałek, 19 lipca 2010


Bangarang zachęca prostotą i ciekawym wyglądem. Fot: UbuCentrum.net
Nie ukrywam, że Totem w GNOME nie jest moim ulubionym narzędziem. Długo się uruchamia, a liczba jego funkcji wcale tego nie rekompensuje. Co gorsze, sensownych zamienników jest niewiele.

Dragon Media Player z KDE zyskał jakiś czas temu poważnego konkurenta. Tytułowy Bangarang jest prosty, szybki i wygląda bardzo schludnie. Z tego co zauważyłem, ma jeszcze trochę problemów z odtwarzaniem mniej popularnych formatów plików, brakuje też nieco bardziej zaawansowanych ustawień. Ogólnie trudno się jednak do czegoś przyczepić.

Tymczasem w GNOME jedyną sensowną alternatywą dla Totema jest VLC, bądź programy, które się o niego opierają jak GNOME Media Player (GMP). Jeśli chodzi jednak o tego ostatniego to trudno go nazwać w pełni sprawnym, choć deweloperzy postawili sobie ciekawy cel obsługi kilku silników multimedialnych.

Pozostaje jeszcze MPlayer ze swoimi licznymi nakładkami, jak chociażby SMPlayer. Trudno nazwać je wybrakowanymi, ale z kolei za dużą liczbę funkcji płacimy wolniejszym działaniem. Idealnie byłoby, gdyby powstał nieco zubożony, ale znacznie szybszy Totem. Ciekawe mogłoby być także rozdzielenie domyślnego odtwarzacza dla muzyki i dla filmów.

Mam nadzieję, że w przyszłych wydaniach Ubuntu i innych dystrybucji zostanie położony nieco większy nacisk na szybkość uruchamiania się aplikacji. Można przecierpieć wolny start Firefoksa, którego uruchamiamy raz czy dwa dziennie, jednak w przypadku podglądu plików multimedialnych jest to już znacznie bardziej irytujące.

Bangarang można wgrać w Ubuntu i Kubuntu poleceniem:

sudo apt-get install bangarang
Aby w GNOME odtwarzać własnościowe formaty plików należy też wgrać pakiet:

sudo apt-get install kubuntu-restricted-extras
Recenzję programu z lutego, którą przygotował GregKoval znajdziecie tutaj.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety