piątek, 23 lipca 2010

Blender 2.53 Beta - ostatni przystanek przed finalną wersją

Autor: Adrian Nowak, 16:12, piątek, 23 lipca 2010


Ostatni przystanek Blendera przed finalnym wydaniem 2.5. Fot: UbuCentrum.net
Blender to nie narzędzie dla nowicjuszy, jednak z pewnością jedna z najbardziej rozpoznawalnych aplikacji, którą zainstalujemy bez problemu nie tylko na Linuksie.

Od wydania Beta, które można zainstalować już teraz (instrukcja na końcu wpisu) do Blendera nie będą dodawane żadne nowe funkcje, a standardowo programiści skupią się wyłącznie na łataniu znalezionych błędów i optymalizowali już wprowadzonych rozwiązania.

Jak możemy przeczytać na stronie projektu, programistów czeka jeszcze sporo pracy, głównie nad API Pythona. Nie da się także nie zauważyć dużych zmian w interfejsie, oraz wielu nowości w trybie rzeźbienia, które przewijały się przez program praktycznie od pierwszych wersji testowych nowego wydania.

Jak przyznają programiści, ze względu na przebudowany interfejs, wciąż wiele funkcji z wersji 2.4x nie zostało jeszcze zaimplementowanych w nowej wersji narzędzia. Inne mogą działać inaczej, a niektóre nieco wolniej niż poprzednio.

Choć Blender jest w pełni darmową aplikacją, powstaje coraz więcej projektów z jego użyciem. Jakiś czas temu przygotowano w nim grę Yo Frankie, natomiast obecnie bardzo mocno wykorzystują go twórcy edytora OpenShot, aby zapewnić ciekawe efekty wideo.

Nową wersję programu można wgrać w Ubuntu wykonując:

sudo add-apt-repository ppa:cheleb/blender-svn
sudo apt-get update
sudo apt-get install blender

Paczki dla innych dystrybucji, a także Windowsa i Mac OS X, znajdziecie na stronie programu.

źródło: webupd8.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety