niedziela, 25 lipca 2010

The Board - namiastka Plasmy dla GNOME?

Autor: Adrian Nowak, 18:59, niedziela, 25 lipca 2010


The Board sprowadzi zalety KDE do GNOME?
Podczas gdy wszyscy czekają z nadzieją na GNOME 3 i tym samym także na GNOME Shell, spod ziemi wyłania się projekt o którym nie mogliśmy nawet marzyć.

Z pewnością KDE Plasma jest dla wielu wyznacznikiem użyteczności i wygody pulpitu. Obecnie nie ma nawet co porównywać w tym obszarze KDE i GNOME. Wygląda jednak na to, że wkrótce wszystko może się diametralnie zmienić.

Autorem projektu The Board jest Lucas Rocha, który mówi:

Traktuj to jako kombinację miejsc na notatki, zdjęcia, wideo, albumy, tablicy do rysowania, elektronicznego pamiętnika, oraz (w przyszłości) miłej i szybkiej platformy do dzielenia się informacjami ze znajomymi.

Jak możecie się przekonać na filmiku z końca wpisu, całość bardzo przypomina Plasmę z KDE, czy Kokpit z Mac OS. Warto też wspomnieć, iż The Board napisano w JavaScript, natomiast interfejs powstał całkowicie w wykorzystaniem Cluttera oraz Mx (z małymi dodatkami GTK+ oraz Clutter-GTK+). Rocha dodaje także, że jest to "ciekawy przykład na to, jak można obecnie tworzyć świetne aplikacje obierając sobie GNOME za platformę".

Jak wspomniałem na początku, chyba nikt nie spodziewał się, że powstanie tego typu aplikacja dla GNOME, a przynajmniej nie teraz. Jak widać, prace są już dość zaawansowane, więc możemy przypuszczać, że już w najbliższych miesiącach pojawią się gotowe paczki do prostej instalacji w popularnych dystrybucjach. Tymczasem zainteresowani mogą przejrzeć źródła, a przede wszystkim zapraszam na prezentację:źródło: omgubuntu.co.uk
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety