sobota, 31 lipca 2010

Ciekawoski: Samochód Open Source, czyli zbuduj własne auto

Autor: Adrian Nowak, 10:32, sobota, 31 lipca 2010


Teraz każdy (kto potrafi) może uczestniczyć w budowie samochodu open source. Fot: Local Motors
Ze względu na wiele ograniczeń natury prawnej, jedynie nieliczni mogą projektować swoje samochody. Jak się okazuje, zainteresowanych nie brakuje, a społeczność zbudowana wokół projektu open source'owego samochodu bardzo przypomina tą znaną ze świata Linuksa.

Drzwi do pralni chemicznej w parku przemysłowym w Wareham, Massachusetts nie wyglądają jak portal do przyszłości amerykańskiej produkcji. Z pewnością można je jednak za takie uznać, jest to bowiem siedziba Local Motors - pierwszej na świecie firmy zajmującej się produkcją samochodów open source.

Początkowo o firmie nie było głośno. Stworzona przez absolwenta Harvard Business School placówka koncentrowała się głównie na realizowaniu swojego przewodniego celu - budowie samochodu. Zanim jednak do tego przystąpiono, należało skupić zainteresowanie odpowiedniej społeczności. Projektowanie auta - jak na projekt open source przystało - leżało tym razem w ich rękach.

Rally Fighter - pierwszy samochód zbudowany przez Local Motors. Fot: Local Motors
Dopiero w tym roku spod skrzydeł Local Motors wyszedł pierwszy samochód - Rally Fighter. Choć nazwa i wygląd wskazują na rajdowe predyspozycje maszyny, samochód może się także poruszać po normalnych drogach.

Konstrukcja została zaprojektowana w większości przez Sangho Kima, który do Local Motors dołączył w 2008 roku. Dzięki zwycięstwu w wyścigu Miami Road Racer Competition, zgromadził środki finansowe, które umożliwiły mu budowę swojego własnego samochodu, a tym samym utorowanie drogi przyszłym projektantom.

Zgodnie z założeniami firmy, plany nawet najdrobniejszej części zostały udostępnione na licencji Creative Commons. Dzięki temu w przyszłości, zainteresowani nie musza już zaczynać od zera. Wystarczy pobrać pliki ze strony Local Motors, by móc w specjalistycznym programie przygotować własny wariant auta.

Auto pomimo drapieżnego wyglądu dopuszczono do udziału w ruchu drogowym. Fot: Local Motors
Maszyna z silnikiem od BMW kosztuje 50 tysięcy dolarów, jednak w odróżnieniu od produkowanych przez duże koncerny aut, Rally Fightera można zbudować samemu z dostarczonych części. Co ciekawe, dzięki temu udaje się obejść bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące produkcji aut seryjnych obowiązujące w USA.

Jak przyznają sami twórcy, samodzielne złożenie samochodu jest zadaniem wyłącznie dla pasjonatów motoryzacji. Jednocześnie Local Motors dostało już prawie sto zamówień na przygotowanie kompletnych aut, wygląda więc na to, że pomysł przygotowywania samochodów w modelu open source'owym jak najbardziej się sprawdził.

więcej informacji: wired.com, popsci.com, autoblog.com
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety