piątek, 23 lipca 2010

Google Chrome przyśpiesza... zmianę cyferek

Autor: Adrian Nowak, 12:42, piątek, 23 lipca 2010


Google Chrome wkrótce prześcignie konkurencję biorąc pod uwagę numer wydania. Fot: lrargerich
W ciągu najbliższych sześciu miesięcy deweloperzy przeglądarki Google zaczną znacznie częściej zmieniać numery wersji swojego narzędzia. Według prostych obliczeń, za rok może już zostać udostępnione nawet Google Chrome 14.

Deweloperzy tłumaczą, iż przy obecnych wydaniach co około trzy miesiące (nowe - dwa razy częściej), funkcje których nie zdążą wdrożyć, muszą czekać na użytkowników przez kolejne tygodnie - do czasu następnego wydania. Dodają także, że dzięki zmianom, nowości szybciej trafią do internautów, a sami programiści będą pracowali pod mniejszą presją.

Trochę logiki w takim tłumaczeniu jest, jednak nie od dziś wiadomo, że przede wszystkim liczy się marketing. Czy dana funkcja znajdzie się w przeglądarce za miesiąc, czy też za dwa, nie ma żadnego znaczenia, jeśli ostatecznie po pół roku, narzędzie rozwijane jednym i drugim sposobem będzie wyglądało identycznie.

Gdyby jednak od samego początku Google nie podbijało sztucznie kolejnych numerów wydań, obecnie mogłaby uchodzić za świeży produkt, któremu trudno konkurować z narzędziami obecnymi na rynku od wielu lat. Tymczasem mało kto już pamięta kiedy wydano Chrome. Przeglądarka wpisała się już na dobre w krajobraz aplikacji do przeglądania internetu i co najważniejsze, na razie przylgnęły do niej wyłącznie określenia takie jak "szybka" czy "prosta w obsłudze".

O ile bez wątpienia Google stosuje wiele marketingowych zagrywek, nie można odmówić programistom ogromu pracy, który wkładają rozwój projektu. Jeśli rzeczywiście choć w części ułatwi im to pracę, z punktu widzenia użytkownika, większa cyferka nie robi żadnej różnicy. Choć ciekawe jak to będzie wyglądało za kilkanaście lat...

źródło: blog.chromium.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety