piątek, 2 lipca 2010

HTC niechętnie aktualizuje Androida na starszych telefonach

Autor: Adrian Nowak, 17:21, piątek, 2 lipca 2010


Fot: Mike Saechang
HTC prezentując kolejne smartfony obiecywało regularne aktualizacje oprogramowania. Użytkownicy HTC Hero przekonali się jednak niedawno, że nie jest to priorytet dla firmy, a na nową wersję oprogramowania trzeba czasem czekać miesiącami. Użytkownicy tego modelu i tak mogą się czuć wyróżnieni, bo choć jest to ostatnia oficjalna aktualizacja, udostępnione wcześniej smartfony wcale nie mogą na taką liczyć. Czy takie zachowanie producenta jeszcze kogoś dziwi? Liczy się przecież to, że telefon jest już sprzedany, dodatkowy support to tylko niepotrzebne koszty dla HTC.

Na szczęście Android jako system jest w udostępniany w pełni na zasadach Open Source. Problemy stanowią zwykle jedynie sterowniki, których źródeł producenci telefonów nie upubliczniają. Nie przeszkadza to jednak użytkownikom takim jak Steve Kondik (znany szerzej jako Cyanogen) w tworzeniu własnych ROM-ów, czyli nieoficjalnych wersji systemu. Posiadacze telefonów z mobilnym Linuksem mogą je u siebie zainstalować bez konieczności polegania na obietnicach producenta telefonów.

Najnowsze, szóste wydanie najpopularniejszej modyfikacji Androida Cyanogen Mod, pozwoli uruchomić Androida 2.2 na telefonach:

  • Nexus One
  • HTC Desire
  • HTC G1 (Dream)
  • HTC myTouch 3G (Magic)
  • HTC myTouch 3G Slide
  • HTC EVO 4G
  • HTC Hero (wersja CDMA)
  • Motorola Droid
Nie ma więc co przesadnie siać paniki w związku z tym, że producent nie udostępnił nowej wersji oprogramowania dla naszego telefonu. Przy odrobinie dobrej woli możemy sami zaopatrzyć się w najnowsze wersje, często działające lepiej niż te stworzone przez duże korporacje.

Swoją drogą, jeśli zespół kilku programistów potrafi stworzyć w pełni funkcjonalne wydanie Androida, bardzo dziwi, czemu jest to tak duży problem dla międzynarodowej firmy. Oszczędności, czy może jednak rzeczywiście trudność w przysposobieniu całości do wygodnej i bezpiecznej instalacji?

Przedpremierowy test wideo Cyanogen Mod 6 możecie zobaczyć poniżej, natomiast na o oficjalne stanowisko w sprawie aktualizacji poprosiłem HTC - gdy tylko pojawi się odpowiedź, znajdziecie ją w tym wpisie.

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety