sobota, 24 lipca 2010

Indyjski tablet za 35 USD z Androidem. Na razie działa bardzo wolno

Autor: Adrian Nowak, 19:33, sobota, 24 lipca 2010


Twórca prototypu urządzenia opowiada o planach wdrożenia go na indyjski rynek.
Procesor - 5 dolarów, pamięć - $3, WiFi - $4, bateria - $5, ekran - $15. Zbudować tablet - bezcenne.

Indyjski minister Kapil Sibal rozbudził niedawno nadzieje użytkowników, ogłaszając projekt wprowadzenia tabletu za jedyne 35 USD dla rozwoju regionu. Opinia publiczna skrytykowała go natomiast za otwarte uderzanie w OLPC, która to organizacja non-profit wyznaczyła sobie również dostarczanie tanich komputerów do mniej rozwiniętych państw.

Sibal miał na przykład powiedzieć "to jest nasza odpowiedź na komputer za 100$ od MIT (amerykańska uczelnia - przyp. red.)". Równie dobrze mogła to być odpowiedź na iPada od Apple za 640 USD, stąd atakowanie innych organizacji przyjęto z niechęcią. Dodatkowo jak się okazało, indyjski tablet ostatecznie nie był tym czego się początkowo spodziewano.

Jak naprawdę wygląda indyjska myśl techniczna możecie zobaczyć poniżej. Jest to komputerek przygotowany w oparciu o zmodyfikowanego Androida. Obserwując całą gamę urządzeń, które niedawno się pojawiły, aż trudno sobie wyobrazić jak wyglądałby rynek tabletów, gdyby Google nie stworzyło własnego Linuksa.

Wykorzystując urządzenie można przeglądać internet, słuchać muzyki czy oglądać filmy. Za tak niską cenę nie można jednak oczekiwać cudów i trzeba uczciwie przyznać, że znacznie szybciej działają nawet telefony z Zielonym Robotem (chociaż są wielokrotnie droższe). Warto pamiętać, że nie jest to sprzęt stworzony dla zamożnych użytkowników, którzy już posiadają kilka komputerów.

Niemniej zastanawia nieco fakt, że jeśli można zbudować taki tablet za nieco ponad 100 złotych, powinniśmy mieć do dyspozycji całkiem ciekawe urządzenia za około 500 PLN - takich jednak próżno szukać. Widocznie jednak liczba funkcji i wydajność nie rosną proporcjonalnie wraz z ceną.źródło: armdevices.net
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety