poniedziałek, 19 lipca 2010

Instalujemy Firefox 4.0 Beta 2. App Tabs z Google Chrome dołączone

Autor: Adrian Nowak, 14:04, poniedziałek, 19 lipca 2010


Firefox 4.0 Beta 2 uruchomiony w Ubuntu 10.04
Nowa wersja testowa Firefoksa 4.0 pojawiłą się już jakiś czas temu, jednak większość nowości w interfejsie została wdrożona jedynie do wydania dla Windowsa. Zobaczmy co nowego w linuksowym Lisku.

Jak wspomniałem wcześniej, zamiany znajdziemy przede wszystkim pod maską, a najważniejsze z nich to natywne wsparcie WebM oraz lepsza obsługa wyjątków. Teraz gdy na przykład pojawi się problem z Flashem, zostaną zamknięte tylko wykorzystujące go elementy, a nie cała przeglądarka jak to miało miejsce do tej pory. Podobne rozwiązanie znajduje się już zresztą od jakiegoś czasu w Google Chrome i Operze.

Jeśli już jesteśmy przy Google Chrome, trzeba wspomnieć o nowości, która pojawiła się w drugim wydaniu Beta Firefoksa. App Tabs, czyli niewielkie karty do uruchamiania webowych aplikacji to pomysł bezpośrednio zapożyczony z narzędzia Google.

Co jednak chyba najważniejsze, nowy Firefox działa zdecydowanie szybciej od poprzednich wersji. Da się to już zauważyć na przykład uruchamiając dwie wersje narzędzia jednocześnie i skalując okno każdej z nich. To dla mnie spore zaskoczenie, bo jakiś czas temu porzuciłem program właśnie ze względu na powolne działanie. Jeśli uda się zachować taką wydajność w stabilnej wersji, Lisek może powrócić do łask wielu użytkowników.

Na razie zarówno w Mac OS jak i w Linuksie karty otwartych stron pozostały na swoim miejscu, a Mozilla milczy na temat szczegółowej specyfikacji App Tabs. Zapewne nie będą się one różniły od tych obecnych już w Chromium. Pełną listę zmian znajdziecie na stronie producenta.

Instalacja

Dla Ubuntu 10.04

sudo add-apt-repository ppa:silverwave/one-daily-a-month-1
sudo apt-get update
sudo apt-get install firefox-4.0

Dla Ubuntu 9.04:

sudo add-apt-repository ppa:silverwave/one-daily-a-month-3
sudo apt-get update
sudo apt-get install firefox-4.0
źródło: silverwav.wordpress.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety