wtorek, 20 lipca 2010

Jolicloud 1.0 z ekranem startowym w HTML5

Autor: Adrian Nowak, 14:18, wtorek, 20 lipca 2010


Nowy ekran główny Jolicloud z interfejsem napisanym w HTML5 - działa szybko i wygląda schludnie
Na Jolicloud 1.0 musieliśmy czekać bardzo długo i właściwie zostanie on udostępniony do pobrania dopiero za kilka dni. Już teraz możemy jednak bez wątpienia stwierdzić, że jest to jedna z najciekawszych dystrybucji dla netbooków.

Oparcie ekranu głównego o HTML5 nie jest przypadkowe. Cała dystrybucja ma się integrować możliwie maksymalnie z siecią w czym przypomina trochę Chrome OS, na które cierpliwie musimy zaczekać do grudnia. Warto jednak zauważyć, że postawiono na oryginalność i po instalacji systemu czeka nas wiele ciekawostek.

Przede wszystkim ciekawie zapowiada się instalacja aplikacji przy użyciu wyłącznie jednego kliknięcia. Będziemy je mogli wybierać ze zbiorów przypominających Centrum oprogramowania Ubuntu, czy App Store. Już teraz Jolicloud pozwala na zarządzanie w ten sposób około 700 darmowymi aplikacjami.

Jak chyba w każdej nowej dystrybucji nie mogło zabraknąć narzędzi do wygodnej obsługi serwisów społecznościowych. W tym przypadku ich zadanie jest jeszcze bardziej rozszerzone, bo za ich pośrednictwem można szybko informować znajomych o instalowanych programach, oraz polecać im kolejne narzędzia.

Niepokojący może być dla wielu także fakt, iż Jolicloud nie robi użytku z lokalnego dysku. Wszystkie pliki użytkownika przechowuje w sieci w usługach takich jak Dropbox i pochodnych. Umożliwia to daleko idącą synchronizację, na przykład po instalacji systemu na drugim netbooku możemy automatycznie ustawić na nim te same aplikacje i pliki z których korzystaliśmy na innej maszynie z Jolicloud.

Na bardziej szczegółowe analizy przyjdzie czas po udostępnieniu obrazu systemu do testów, natomiast już teraz możecie zobaczyć przedpremierowy test wideo:

źródło: jolicloud.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety