wtorek, 13 lipca 2010

Już niedługo nowe UbuDSL. Po raz pierwszy nie tylko dla Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 19:44, wtorek, 13 lipca 2010


Nowy układ okna UbuDSL. Fot: Marek Nowicki/UbuCentrum.net
Kwestia tygodni, może nieco ponad miesiąca - tyle według Adriana Łubika, twórcy UbuDSL może zająć jeszcze przygotowywanie najnowszej wersji programu.

UbuDSL to narzędzie ułatwiające konfigurację połączeń ADSL, znane dobrze polskim użytkownikom, którzy używali go chociażby do obsługi modemów Sagem Fast 800, dołączanych między innymi do Neostrady TP. Od kilku miesięcy wydawało się, że projekt zamarł, jednak jak widać, nie był to czas zmarnowany.

Jedną z najistotniejszych zmian w nowej wersji narzędzia będzie zniesienie ograniczenia działania programu tylko do jednej dystrybucji. W przyszłości UbuDSL ma wyświetlać odpowiednie komunikaty, jak pisze autor:

Jeśli dystrybucja jest niewspierana, to połączenie może nie działać poprawnie, ale program postara się je skonfigurować.

Inną istotną nowością jest wykorzystywanie powłoki PackageKit, zamiast osobnych modułów (apt-get, rpm i innych) do instalacji pakietów. W całości przepisano także demona UbuDSL, który automatycznie zaktualizuje informacje o stanie modemu, oraz ma być teraz jeszcze stabilniejszy.

Nowością, której nie da się przeoczyć jest zaktualizowany wygląd, jak przyznaje Adrian Łubik, "trochę ściągnięty z QtCreatora". Aplikacja będzie dostępna nie tylko w języku polskim, ale ze względu na olbrzymie zainteresowanie ze strony zagranicznych użytkowników, także po angielsku.

[Fot: Marek Nowicki - dzięki!]
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety