poniedziałek, 5 lipca 2010

LightSpark już w wersji RC - obsługuje dźwięk i YouTube

Autor: Adrian Nowak, 11:23, poniedziałek, 5 lipca 2010


Google z jednej strony wspiera rozwój odtwarzaczy opartych o HTML5, a z drugiej nie szczędzi pochwał dla wtyczki Flash. Ostatnio nawet wypunktowano zalety dodatku Adobe, które determinują konieczność jego stosowania w YouTube.

Zamiast instalować Flasha, można jednak skorzystać z jego otwartoźródłowej implementacji takiej jak LightSpark.

Okazja jest tym większa, że ostatnio wydano wersję kandydującą do finalnej. Jedną z najważniejszych nowości jest wsparcie dla filmów w formacie H264 na YouTube, choć tutaj jeszcze wiele jest do zrobienia. Mało kto ma ochotę walczyć z niedziałającymi filmikami.

Inną bardziej prozaiczną nowością jest obsługa dźwięku z wykorzystaniem PulseAudio. Teraz muzyka z przeglądarki nie powinna zatrzymywać innych źródeł dźwięku, nadawanych na przykład przez odtwarzacze audio.

Pytanie tylko, czy rzeczywiście jest sens bawić się w zamienniki, kiedy Flash staje się z wersji na wersję coraz wydajniejszy. Niedługo powinien wspierać nawet dekodowanie wideo przy użyciu GPU, co powinno ostatecznie rozwiązać problem przycinających się filmików. Na chwilę obecną, prędkość Flasha i LightSparka jest porównywalna, jednak ten drugi nie zawsze radzi sobie z niektórymi multimediami. Myślę więc, że na razie lepiej traktować go jako ciekawostkę, chociaż niewykluczone, że w przyszłości sytuacja może się znacznie odmienić.

Dodatek LightSpark można zainstalować wykonując kolejno poniższe polecenia. Należy jednak pamiętać, że nie można jednocześnie wykorzystywać wtyczki od Adobe i jej otwartoźródłowego zamiennika:

sudo add-apt-repository ppa:sssup/sssup-ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install lightspark
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety