niedziela, 25 lipca 2010

MeeGo w samochodach BMW i General Motors

Autor: Adrian Nowak, 12:20, niedziela, 25 lipca 2010


Linux staje się obowiązkowym wyposażeniem nowoczesnych aut. Fot: jiazi
Komputery pokładowe w samochodach praktycznie w większości przypadków wyposażane są w proste systemy wbudowane, bądź jak w tym przypadku, w nieco bardziej zaawansowane dystrybucje Linuksa. MeeGo zostało dostrzeżone przez konsorcjum GENIVI, przez co wkrótce znajdziemy tą dystrybucję także w samochodach General Motors oraz BMW.

Przypomnę, że MeeGo powstaje przy współpracy Intela oraz Nokii. Producent chipów liczy na zyski ze sklepu na wzór App Store, natomiast dla Nokii ma to być następca Symbiana, czy w niektórych przypadkach Maemo. MeeGo jest od początku przygotowywany dla przenośnych urządzeń, a pod to można podciągnąć także samochody.

Oczywiście każda platforma ma swój własny interfejs, dlatego nie ma co liczyć na to, że w samochodzie znajdziemy GNOME. System ma się zajmować między innymi wyświetlaniem nawigacji GPS czy multimediów. Pewnie przy odrobinie wysiłków można by uruchomić w samochodzie pełnoprawnego Linuksa, jednak cena "platformy" takiej jak nowe BMW nie zachęca do eksperymentów.

Chciałoby się napisać, że strach otworzyć lodówkę, aby nie znaleźć tam Linuksa. Jak się okazuje, prototypy takich urządzeń już powstają...
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety