czwartek, 1 lipca 2010

Natywne Gadu-Gadu dla Linuksa i Mac OS jeszcze w tym roku

Autor: Adrian Nowak, 21:30, czwartek, 1 lipca 2010


Fot: GG Network/UbuCentrum.net
Zarówno użytkownicy Mac OS jak i Linuksa nie narzekają na brak komunikatorów obsługujących protokół Gadu-Gadu. Nikt nie wydaje się też specjalnie przejmować faktem, iż jego licencja nie zezwala na wykorzystywanie do rozmów innych narzędzi niż te dostarczane przez producenta. Samo GG Network także nie przykłada większej wagi do respektowania tego zapisu, liczy się głównie utrzymanie monopolu.

Może taka a nie inna licencja powstała wyłącznie w trosce o użytkowników - brak tylu kolorowych reklam wokół okna rozmowy to strata wielu cennych informacji. A bardziej poważnie, linuksowa wersja komunikatora Tlen została bardzo pozytywnie przyjęta, chociaż w tym przypadku istotną rolę odegrało bardzo racjonalne podejście do tematu deweloperów.

Nie uraczyli oni użytkowników stertą reklam, gdyż oczywiste jest, że mając wybór, nawet nie spojrzeliby oni na nowy produkt grupy O2. Bardzo istotne były także regularne aktualizacje, które poprawiały wiele błędów odnajdywanych przez użytkowników we wczesnych wydaniach aplikacji. Do pełni szczęścia zabrakło chyba tylko udostępnienia kodu źródłowego, ale do tego dorasta niewiele rodzimych firm.

Tymczasem rzeczniczka prasowa GG Network Agnieszka Santarek, zapewniła mnie, że natywny klient Gadu-Gadu powinien zostać udostępniony jeszcze w tym roku dla Linuksa i Mac OS. Nie drążyłbym tego tematu, gdyby podobne plotki nie przewijały się już wcześniej. Jak widać, z pomysłu nie zrezygnowano, a do premiery pozostało maksymalnie kilka miesięcy.

Najistotniejsze jest jednak to w jaki sposób rozegrane zostanie całe przedsięwzięcie. Jako bezsprzeczny monopolista na rynku polskich komunikatorów internetowych, GG Network wcale nie musi iść śladami deweloperów Tlena, by na stałe zadomowić się w komputerach wielu linuksiarzy. Bardziej zaawansowani użytkownicy prawdopodobnie zostaną przy swoich ulubionych aplikacjach, jednak ogromna siła marki Gadu-Gadu z pewnością zaślepi tych niedoświadczonych, którzy zanim poszukają zamienników, wgrają "oryginał".

Tak czy inaczej, premiera Gadu-Gadu dla Linuksa będzie kolejnym ukłonem w stronę rosnącej społeczności tego systemu, a na wydarzeniu mogą zyskać obie strony. GG umocni swoją pozycję także na alternatywnych platformach systemowych, a Linux zyska nieco na wizerunku.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety