środa, 28 lipca 2010

Novell otwiera SUSE Gallery. Do pobrania setki tysięcy obrazów maszyn z SUSE Studio

Autor: Adrian Nowak, 09:00, środa, 28 lipca 2010


SUSE Gallery umacnia pozycję Novella na rynku wirtualizacji
Otwarcie strony z której można pobierać gotowe maszyny stworzone przez użytkowników odbyło się w pierwszą rocznicę uruchomienia programu SUSE Appliance Program, którego głównym celem było zachęcanie deweloperów do przygotowywania własnych dystrybucji w oparciu o platformę Novella.

Jak chwalą się twórcy, niedługo dostępnych będzie ponad 415 tysięcy obrazów, które zarejestrowani użytkownicy będą mogli przeglądać na stronie SUSE Gallery. Nie da się ukryć, że Novell tym samym wyprzedził nie tylko drobne Canonical, ale także giganta Red Hat, który jest obecnie w nie najlepszym położeniu.

Rynek przetwarzania w chmurze i wirtualizacji jest znacznie bardziej rozbudowany niż to się może wydawać z zewnątrz. Novell wraz z VMware mają nadzieję wytworzyć godną konkurencję dla Red Hat Enterprise Virtualization (RHEV). Co ciekawe, niektóre plotki donoszą nawet o planach przejęcia Novella przez VMware, co jest może mało prawdopodobne, ale bardzo dobrze rokuje współpracy obu korporacji.

W zabawach związanych z tworzeniem własnej dystrybucji wzięło na razie udział ponad 80 tysięcy użytkowników, co już samo w sobie może obrazować rozmiary infrastruktury, która jest niezbędna do obsługi takiej ilości (w zamyśle) przyszłych klientów Novella. Obserwatorzy z The Register szacują, że do 2012 roku rynek wirtualizacji będzie warty prawie 2 miliardy dolarów, zatem już teraz nie brakuje chętnych do ustawienia się w kolejce po swoją część tortu.

Obecnie użytkownicy tworzący swoje maszyny w SUSE Studio nie muszą udostępniać ich źródeł, jednak jeśli wyrażą taką ochotę, mogą bardzo wygodnie podzielić się całym jej kodem wysyłając innemu deweloperowi odpowiedni link.

Canonical na razie o podobnych projektach może wyłącznie pomarzyć. Zamiast tego dość istotnie skupia się na rynku netbooków, który ze względu na niedawne zakupy Microsoftu w sektorze ARM może być w przyszłości niezwykle ciekawy. Jedyną namiastką SUSE Studio dla użytkowników Ubuntu jest Reconstructor, który pozwala przygotowywać proste remiksy systemu z poziomu przeglądarki.

źródło: blog.susestudio.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety