niedziela, 11 lipca 2010

Nowy font dla Ubuntu na bardzo wysokim poziomie - testy rozpoczęte

Autor: Adrian Nowak, 15:37, niedziela, 11 lipca 2010


Nowe czcionki wyglądają świetnie.
Kilka miesięcy temu Canonical zmieniło całkowicie wygląd Ubuntu, a także wszystkich ważniejszych elementów identyfikacji wizualnej systemu. Na tym jednak nie koniec.

Dla Ubuntu 10.10 przygotowywany jest właśnie nowy font, który już teraz prezentuje się bardzo dobrze, a jego testy niedawno rozpoczęto.

Parafrazując klasyka - jaka czcionka jest, każdy widzi. Mimo wszystko należy wspomnieć o dużym postępie, który dokonał się w tym obszarze systemu. Nowe czcionki są dopasowane do mniejszych ekranów i wyglądają zdecydowanie lepiej niż Bitstream Vera Sans dostarczane domyślnie z Ubuntu.

Problem jakości fontów w Linuksie nie jest nowy, a szczególnie dobrze widać go właśnie w dystrybucji Canonical. Ze względu na skomplikowane patenty, świetnie wyglądające renderowanie TrueType jest zastępowane przez mniej efektywne substytuty jak FreeType. Ogólną bolączką jest także brak odpowiedniej jakości czcionek, które byłyby udostępniane na wolnych licencjach.

Canonical finalnie ma zamiar udostępnić swój font na bardzo liberalnych zasadach, zezwalając na jego modyfikację i rozprowadzanie, podobnie jak zresztą inne części systemu. Obecnie dostęp do rodziny czcionek nazwanej tymczasowo Ubuntu Beta mają jedynie członkowie projektu Ubuntu.

Oczywiście jak to zwykle bywa, można ją już nieoficjalnie pobrać, jednak należy pamiętać, że wciąż nie jest ona jeszcze odpowiednio przetestowana, oraz brakuje w niej niektórych liter. Testowałem je oczywiście u siebie i język polski działa bez żadnych problemów, także znaki diakrytyczne.

Jeśli nie możesz się doczekać Ubuntu 10.10, nowy font można pobrać z naszego serwera (mirror).

więcej informacji: design.canonical.com
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety